Märtsis tähistatakse naistepäeva ja see tõstab reeglina üles teema lilled versus naiste õigused. 21. märtsil kell 18 algav Mondo Akadeemia kannab pealkirja “Ghana naine – traditsioonide pantvang?” ning kutsub arutlema naiste õiguste ja võimaluste üle maailma eri paigus. Kui Eestis on kuumad teemad palgalõhe, naiste esindatus poliitikas ja tööturul, siis traditsioonilises Ghana ühiskonnas puuduvad naistel hoopis elementaarsemad õigused ja võimalused. Milliste uskumuste ja suhtumistega peavad sealsed naised hakkama saama, räägib sotsiaalantropoloog Marko Veisson. Mondo ekspert Diana Tamm jagab kogemusi koostööst kohalike naistegruppidega, keda Mondo on juba aastaid jõustanud.

Ghanat iseloomustab suur religioosne mitmekesisus. Riigi kirdeosa kogukondades pole ebatavaline, et isegi ühes perekonnas võib leiduda kristlasi, moslemeid või ka kohaliku traditsioonilise religiooni praktiseerijaid. Veelgi tavapärasem on aga religioosse enesemääratluse seos sugupoolega: kirikus käivad pigem naised.

Naiste õiguste eest seismine traditsiooniliselt patriarhaalsetes ühiskondades on üks levinumaid eesmärke kaasaegsetes arengukoostöö projektides. Erinevad mittetulundusühingud ning ka mõned Ghana riiklikud institutsioonid teevad teavitustööd koduvägivalla vastu ning püüavad pakkuda naistele võimalusi iseseisvalt elatist teenida. Sageli lisandub ka võitlus nn. halbade kultuuritraditsioonide vastu. Kohtumisõhtul tulebki juttu naise positsioonist ja valikuvõimalustest Ghana kirdeosa traditsioonilises perekonnas.

Sotsiaal- ja kultuuriantropoloog Marko Veisson on viimase kümne aasta jooksul veetnud 12 kuud erinevatel antropoloogilistel välitöödel Ghanas. Helsinki Ülikooli doktorandina uurib ta seal lesknaistega seotud matuserituaale ning nende ümber toimuvaid debatte.

Mondo ekspert Diana Tamm on Ghanas naistegruppidega töötanud alates aastast 2012. Diana räägib, kuidas Mondo tegevused kohapealsete naiste igapäevaelu muutnud on.

Mondo Akadeemia toimub Mondo kontoris Telliskivi loomelinnakus. Üritus on tasuta, pakume õiglase kaubanduse kohvi ja teed.
Kohtumisõhtut rahastab Siseministeerium ja Kodanikuühiskonna Sihtkapital.