Saksamaa, Soome, Rootsi ja Eesti ülikoolide ning ökoehitusfirmade koostöös jõuab Moostesse Põhjamaade savikrohviprojekt Northern Clay Plaster Project (NCPP). Kõrgetasemeline õppeprojekt aitab tõsta savikrohvitööde kvaliteeti, kinnistab Eestisse Euroopa kogemust ja ühtlustab kvaliteedinõudeid.


Täna algaval kolmepäevasel koolitusel osalevad kõik õppeprojekti partnerid -  Euroopa suurim saviehituskool F.A.L.e.V./Euroopa Maaehituskool (Saksamaa), Götebori Ülikool (Rootsi), Ökoehituse Keskus (Soome), Saviukumaja OÜ (Eesti), Soome Töötõhususinstituut ja Eesti Maaülikool.

Projekti raames on juba kümnesse Euroopa keelde tõlgitud viissada lehekülge savikrohvi õppematerjali. Peagi  muutub materjal tõlgetena kättesaadavaks ka eesti, rootsi ja soome keeles. Lisaks valmib koolitusmaterjaliga ka CD, mille abil hakatakse Põhjamaades savikrohvimist õpetama.

2012. aastal alanud projekt loob savikrohvimisest üleeuroopalise ühtse arusaama ja ühtlustab vastava väljaõppe. Selle tulemusena hakkab toimima eksamite süsteem, mille läbijad saavad kõikjal Euroopas kehtiva kutseoskustunnistuse, mis omakorda aitab oskustöölistel hõlpsamini erialast tööd leida.

Savikrohvialaste teadmiste ja oskuste tõstmine kaitseb ka krohvijate klientide huve, projekti läbinud partnerid omandavad samas ka õiguse tulevikus ise vastavate koolituste läbiviimiseks.

Northern Clay Plaster Project Eesti partneri ja tulevikus siinmail koolitajana tegutseva Saviukumaja OÜ juhataja Marko Kikas ütles, et koolitusprogrammist tekkivad pädevad meistrid annavad klientidele kindlustunde.

"Saviukumaja on ka ise Eestis viis aastat savikrohvialast õpet pakkunud, kuid see programm on meie jaoks paikaloksumine, mis annab meie käsutusse kümne aastase koolitustööga kogutud õppematerjali. Me õpime, kuidas õpetada ja kuidas kogutud teadmisi parimal võimalikul viisil edasi anda," selgitas Kikas ja lisas, et uued teadmised ja kvaliteedistandardid lõpetavad nö põlve otsas tegemise.

Kõikidele ülikoolidele, kutsekoolidele, täiendõppijatele ja ka eraisikutele mõeldud üleeuroopaline koolitusmaterjal jõuab lõplikult kaante vahele ja laserplaadile 2014. aasta sügiseks.

Selleks ajaks valmib õppematerjal ka eesti keeles. Moostes kestab rahvusvaheline programm 4.-7. septembrini, huvilised on oodatud 6. septembril kell 14.45  Mooste mõisas algavale workshopile, aga ka teistele programmis sisalduvatele tegevustele.