Maxima on kauplustekett, mille poed on tuntud soodsa hinna poolest. Maxima ei ole Eestis ennast kunagi esitlenud ökotoodete müüjana ja ökokaupu ei taipa inimesed sealt enamasti otsida. Ometi avastas Bioneeri toimetaja just Maxima XX poest (Tammsaare tee 133, Tallinn) korraliku valiku mahetoitu ja ökotooteid.

Esimeseks tooteks, mida Bioneeri päevaraamatus tutvustada, valisin Maximast leitud Leedu ökohambapasta Ecodenta. Soetasin endale sarja kaks erinevat hambapastat: üks neist taruvaigu ja valge saviga, teine musta söega. Mõlemad hambapastad sisaldavad rohelise tee mõjuainet Teavigo TM .

Söega hambapasta tundus üllatav, kuna pakendilt võis lugeda üleskutset valgendada hambaid musta värvi pastaga.

Hambapastadel on Leedu Terviseteaduste Ülikooli tunnustus. Selline kool on olemas, aga kui tõsiseltvõetav on tunnustus, seda ma ei tea.

Tootjamaa näitab transpordikilomeetreid

Tavaliselt kipuvad hambapastad olema toodud kaugelt maalt, Leedu tundus säästlik ka transpordikilomeetrite vähesuse tõttu.

Hambapasta Ecodenta

Kuna hambapastat tootvate tehaste täpseid aadresse on raske leida, teen transpordikilomeetrite arvutusi tavaliselt tootja ametlikku aadressi kasutades. Nagunii on need arvutused ligikaudsed, sest ma ei tea, kus vaheladudes toode seisnud on. Aadressi leiab enamasti pakendilt.

Näiteks, kui osta Saksamaal toodetud ökohambapasta, siis on see juba enne Eestisse kliendi juurde jõudmist kulutanud peaaegu kolm korda enam transpordikilomeetreid kui Leedus toodetud hambapasta. Mööda sõiduteid kulgedes on vähemaa Berliinist Tallinna enam kui 1500km, vahemaa Vilniuse ja Tallinna vahel on 600km. Kasutasin seekord transpordikilomeetrite arvutamiseks Della autovedude veebi, sest kaugus linnulennult, mida enamus saite pakuvad, on alati lühem kui kaugus mööda maanteid. 

Kui kaugelt on tulnud Sinu hambapasta, seda saad juba ise uurida.

Kas bisfenoolid pääsevad hambapastasse?

Ecodenta hambapastad on pakendatud pappkarpidesse, millel puudub märge, kas tegemist on taaskasutatud papiga või mitte.

Hambapasta Ecodenta

Hambapasta Ecodenta Plastpakendil on märge, et tegemist on plastitüübiga number 7 (ehk tüüp „muu“), mis tähendab, et plasti tegelik koostis jääb tarbijale saladuseks.

Plastide märgistus

Kood 7 on plasti korduvkasutamise tüüp. Seda tüüpi plasti (polükarbonaat) võidakse kasutada näiteks beebipudelite ja spordijookide pudelite tootmiseks. Kui nendes hoitakse kuuma jooki, võivad vabaneda bisfenoolid.

Bisfenool A ehk BPA (bisphenol A) on tööstuslik kemikaal, mida kasutatakse peamiselt polükarbonaatplasti ja epoksüvaikude tootmisel – neid mõlemaid kasutatakse lugematul arvul erinevate asjade tootmisel.

Bisfphenol A-d peetakse hormoonsüsteemi kahjustavaks kemikaaliks, kuna see käitub nagu naissuguhormoon östrogeen ja võib seeläbi petta keha ja käivitada ebavajalikke reaktsioone, mis võivad olla kahjulikud.

Teadlased on seostanud bisfenool A-d järgmiste terviseohtudega:

  • südamehaiguse, diabeedi ja maksahäirete kõrgem esinemissagedus täiskasvanutel;

  • on seostatud rasvumisega;

  • aju ja hormoonide arenguprobleemid loodetel ja väikelastel;

  • on täheldatud probleeme paljunemisorganite töös ja ka teiste elundkondade normaalses funktsioneerimises (selliste mõjude tagajärg võib olla varajane puberteet ja isegi viljatus);

  • teised testid on näidanud, et bisfenool A võib soodustada rinnavähi ja eesnäärmevähi rakkude kasvu ja põhjustada erektsioonihäireid ja muid seksuaalprobleeme meestel.

Suur arv uuringuid on näidanud, et bisfenool A lekib plastist ja vaikudest, kui need puutuvad kokku jõulise kasutuse ja kõrgete temperatuuridega (nt mikrolaineahjus ja nõudepesumasinas).

Hambapasta tuubi ei taaskasutata koduses majapidamises jooginõuna ega toidu säilitajana, reeglina seda ka ei kuumutata. Ma ei oska öelda, kas näiteks sooja kraanivee alla sattumine, tuubi pressimine pasta kättesaamiseks või mõni hambapasta koostises olev komponent on piisavalt jõuline, et vabastada bisfenool A? Kas seda seal üldse on?

Loe bisfenool A kohta Bioneerist! 

Maitses hästi

Vannitoa riiulil mõjusid must ja valge hambapastatuub nagu malenupud. Kas täna mängime valgete või mustade malenuppudega – see on küsimus, mis ilmselt ootab mind järgnevatel pesukordadel.

Maitse poolest eelistan musta värvi pastat, valges tuubis pasta oli veidi kibe ja savine.

Hambapasta Ecodenta

Hambapasta Ecodenta

Musta värvi pastaga oli veider hambaid pesta, kuna pesemise ajal oli suus näha halli vahtu. Halli värvi ja vahutavaid vedelikke ju enamasti suhu ei panda… Aga eks see ole harjumise asi.

Miks küll lisatakse tarbetuid lõhnaaineid?

Skin DeepUurisin mõlema hambapasta koostist Skin Deep www.ewg.org/skindeep andmebaasi ja Bill Stathami raamatu „Vaata oma ostukorvi“ abil. Koostisega võib üldjoontes rahule jääda, kuna otseselt ohtlikuks kuulutatud aineid hambapastades polnud.

Enamik koostisaineid said Skin Deep andmebaasis hindeks 0-4, vaid lõhnaaine Limonene, mida kasutati saviga pastas, sai hindeks kuus. Lisasin siia ka joonise, kuidas andmebaasi hindeid mõista.

Limonene kuulub 26 allergeense lõhnaaine hulka 1, mida peab EL-s pakendile märkima. Seda ainet ei tohi asendada sõnadega „aroma“, „parfume“ või „fragrance“.

Koostist uurides tekkis paratamatult küsimus, milleks on vaja lisada hambapastasse lõhnaaineid? Need on ju pesemiseks, mitte nuusutamiseks.

Kes tahab koostisaineid täpsemalt uurida, see leiab nimetuste alt lingid andmebaasi. Iga andmebaasist leitud koostisosa järgi panin sellele antud hinde.


Musta söega hambapasta koostis: Glycerin* (2), Aqua*, Hydrated Silica* (1), Sorbitol* (0), Sodium Pyrophosphate (0), Sodium Cocoyl Glutamate* (1), Aroma, Epigallocatechin Gallate* (2), Xantan Gum*, Mentha Arvensis (Mint) Oil*, Sodium Benzoate (3), Potassium Sorbate (3), Phenoxyethanol (4), Ethylhexylglycerin (1), Sodium Saccharin (1), Cl 77266 (Carbon Black), Cl 77499.

*93% ECOCERT’i või looduslikku päritolu koostisained.

Hambapasta Ecodenta

Valge savi ja taruvaiguga hambapasta koostis: Aqua*, Hydrated Silica*(1), Glycerin* (2), Sorbitol* (0), Bentonite*, Sodium Cocoyl Glutamate* (1), Titanium Dioxide (1-3)  (Cl 77891), Epigallocatechin Gallate* (2), Propolis* (0), Alcohol*, Xantan Gum*, Aroma, Mentha Arvensis (Mint) Oil*, Limonene (6), Sodium Saccharin (1), Sodium Benzoate, Potassium Sorbate (3), Phenoxyethanol (4), Ethylhexylglycerin (1).

*97% ECOCERT’i või looduslikku päritolu koostisained.

Hambapasta Ecodenta


1. 26 allergeenset lõhnaainet, mida kosmeetikatoodetes peaks vältima: Amyl Cinnamal, Amylcinnamyl Alcohol, Alpha-Isomethyl Ionone, Anise Alcohol, Benzyl Alcohol, Benzyl Benzoate, Benzyl Cinnamate, Benzyl Salicylate, Butylphenyl Methylpropional, Cinnamal, Cinnamyl Alcohol, Citral, Citronellol, Coumarin, Eugenol, Evernia furfuracea (halli karesambliku) ekstrakt, Evernia prunastri (kollase lõhnasambliku) ekstrakt, Farnesol, Geraniol, Hexyl Cinnamal, Hydroxycitronellal, Hydroxyisohexyl-3-Cyclohexene Carboxaldehyde, Isoeugenol, Limonene, Linalool, Methyl-2-Octynoate.