Kuigi kuivatuspaberi kasutamine kodus nii käte, nõude kui ka pindade puhastamiseks on mugav, pole see ressursisäästlik lahendus, sest kord kasutatud paberit ei saa taaskasutada.

Keskmiselt kulub inimesel käte kuivatamiseks kolm paberrätikut, mis lõpetavad enamasti prügikastis. Avalikes tualettruumides tähendab see ka täiendavaid jäätmekäitluskulusid ning seega ka suuremat koormust keskkonnale. Seetõttu tasub kodus kuivatuspaberist loobuda ja nii keskkonna heaks igapäevaselt oma panus anda.

Tekstiiliteenuse ettevõtte Lindström esindaja Mari-Liis Paluoja toob välja lihtsad nipid, kuidas kuivatuspaberi kasutamist kodus vähendada.
 

Asenda paber köögirätikuga

Kõige lihtsam viis kuivatuspaberi tarbimist vähendada on selle asemel köögirätikut kasutada. Köögirätikud sobivad eriti käte ja nõude kuivatamiseks, sest on paberist parema imavusega ja teevad kuivaks tõhusamalt kui paber, mida kulub tavaliselt mitu tükki.

Erinevate toimingute jaoks võiks aga kasutusele võtta erinevad rätikud, mitte kasutada ühte ja sama nii käte, nõude, toiduainete kui ka töötasapinna puhastamiseks, sest rätikusse koguneb palju mustust. Puhtust aitab hoida rätikute regulaarne vahetamine ja sobival kõrge temperatuuriga režiimil pesemine.

Meisterda ise

Väsimusmärke näitavaid tekstiile ei tasu maha kanda, vaid neile saab nutikalt uue elu anda. Vanadest rätikutest või puuvillastest riideesemetest saab lõigata väiksemad tükid, mida kasutada näiteks koristamiseks.

Tekstiilist kuivatus- ja puhastuslapid teevad oma tööd paremini kui haprad kuivatuspaberid ning on keskkonnasõbralikumad, sest neid saab hõlpsalt pesta ja taaskasutada.

Otsi alternatiive

Majapidamispaber leiab tihti kasutust köögipindade ja laua puhastamisel, kuid selle asemel, et küürimiseks mitut paberit kasutada, võta appi puhastuslapid – eriti tõhus materjal on mikrofiiber. Mikrofiibrist lappide puhul on oluline nende õige hooldus – neid peaks pesema muust pesust eraldi kõrgel temperatuuril.

Kuivatuspaberil on tihti oma koht ka õhtusöögilauas või grilliõhtul, kuid selle asemel võiks kasutada hoopis linaseid või muust materjalist salvrätikuid. Lisaks sellele, et see on ressursisäästlikum, teeb see laua ka kohe pidulikumaks. Riidest salvrätikud vajavad vaid korralikku pesu ning on siis jälle kui uued.