Mis saab siis, kui restoranis avastatakse, et valmis tehtud toidule ei leidu sööjaid? Selles probleemi puhul on nüüd Eesti toitlustusasutustele tulnud abiks nutifoniäpp ResQ-Club.

Kuidas see toimib?

Söögikoht saab läbi ResQ-Clubi mobiiliäpi või kodulehe anda teada, kui neil on valmistoite üle jäämas. Et meelitada kliente ostma, pakutakse neid allahinnatult. Äppi kasutajatele tuleb info iga poole tunni tagant otse telefoni, kust saab valida oma füüsilisele asukohale lähemad ja soodsamad pakkumised.

Toidu tellimiseks on vaja toit osta, kasutades äppis leiduvat maksevõimalust ja seejärel söögi järele minna. Ostmise teel oled selle toidu endale reserveerinud, teised huvilised või restorani kliendid neid enam omandada ei saa.

Päris tasuta ResQ-Club siiski toitu vahendada ei saa. Kõige odavam pakkumine maksab 1.90. Samuti ei tooda toitu koju (kui just ise oma kullerit või taksofirmat järgi saata pole). Makstud sööki pole võimalik süüa ka toidukohas kohapeal, see on valmis pakitud kaasavõtmiseks.

ResQ-Club pakub söögikohtadele ka turundusvõimalust. Toitlustajatel on võimalik allahinnatud toitu ka juhul, kui toitu tegelikult üle ei jäägi. Niimoodi saab küllaltki heitlikus toitlustusmaailmas ennast tutvustada uus ja alustav ettevõte.

ResQ-Club vaatab maailma

Moodne toidu päästmise äpp ResQ-Club on alates aasta algusest läbinud edukalt testperioodi ja tegutseb alates tänasest ka ametlikult kohalikul turul. Praeguseks on äppiga liitunud juba üle 3500 kasutaja. Testperiood toimus Tallinnas, edasine plaan on järgnevalt laiendada tegevust regioonide kaupa. Esmaseks fookuseks on Tallinn ja Harjumaa, järgmisteks Tartu, Pärnu, Viljandi ja Kuressaare. Ideena mõeldakse kaasata ka talutootjaid.

“Meie partnerite seas Soomes, Rootsis ja Saksamaal on hotelle, restorane, lihtsamaid sööklaid ja samuti ka pisikesi deli-poode. Kõik algab suhtumisest. Küsimus ei olegi kogustes, vaid põhimõttes ja hoolimises. Tallinnas on meil hetkel koostöö 30 restoraniga. Oleme ka läbirääkimistes Eesti Hotellide ja Restoranide Liiduga, kelle liikmed on selgelt meie teenuse suurim sihtgrupp. Samuti aitab  Tallinna Ettevõtlusamet omalt poolt kaasa säästliku mõtteviisi edendamisele, mida esindame,” tõdes ResQ-Clubi Eesti juht Indrek Kaing.

ResQ-Club

ResQ-Clubil on teatada ka teine uudis:  Saksamaal tegutsev Res-Q Club’i ühines sealse ettevõttega MealSaver, kelle 40 000 kasutajat koos 400 restoraniga on nüüdsest ResQ-Clubi liikmed. ResQ-Clubi saab kasutada Saksamaal viibides samamoodi, kui näiteks Eestis, Soomes või Rootsis olles, nutiseadmesse tulevad pakkumised omaniku asukoha lähedastel pakkujatelt.

Tallinn tahab olla keskkonnasäästlik

Tallinna Ettevõtlusameti juhataja Kairi Vaheri sõnul on keskkonnasäästlik mõtteviis Tallinna linnale oluline. ”Tahame julgustada ettevõtteid rohkem mõtlema ja panustama iga portsjoni päästmisele, sest lisaks keskkonnamõjudele on see ka majanduslikult mõttekas,” kinnitas Vaher.

ResQ-Club ametlik avamine toimus Soome suursaatkonnas Tallinnas. Saatkonna ministernõunik Marko Laine tõdes et toidu raiskamine on mure terves Euroopas. Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse esindaja Evelin Piirsalu rääkis lähemalt raisku mineva toidu kogustest Eestis siin läbiviidud uuringute põhjal.

ResQ-Club

“Vastavalt Keskkonnaministeeriumi tellitud uuringu tulemustele on toidukadu Eesti toitlustusasutustes ca 9 miljonit kilo aastas. Rahustuseks võib öelda, et selgelt ei ole see kõik toidukohtade hoolimatusest tingitud, vaid toiduäri eripäradest tulenev. Küll aga on siin kindlasti potentsiaali osa sellest toidust päästa ning ResQ-Club’i tegevus pakub selleks ühe võimaliku lahenduse,” tõdes Piirsalu.

SEI Tallinn poolt läbi viidud uuringu kohaselt läheb Eestis kaotsi hinnanguliselt 47 000 tonni toitu. Üksikisiku kohta teeb see umbes 36 kilo aastas. Ühiskondlike toitlustusasutuste roll on kasvamas, väljas söömas käiakse üha rohkem.

Restoranides ja sööklates võib kaotsi minna isegi pool valmistatud toidust. ResQ-Club äppi loojad loodavad, et peagi õnnestub seda kogust vähendada miinimumini.