Vaimse tervise esmaabi on õpitav oskus, mis koosneb konkreetsetest sammudest, kuidas märgata ja toetada vaimse tervise murega inimest. Vaimse tervise esmaabi ei asenda professionaalset abi, kuid võimaldab oluliselt suurendada inimeste ringi, kes suudavad aidata, teha esimesed sammud paranemise teel ja seejuures vahel ka elu päästa.

„Ekslik on arvata, et vaimse tervise raskuste korral saavad aidata ainult professionaalid. Vaimse tervise esmaabi osutaja suudab ära tunda võimalikud vaimse tervise probleemid ja osutada esmast abi. Vaimse tervise esmaabi andmise oskus on muutunud sama oluliseks kui füüsilise tervise esmaabi andmise oskus,“ rääkis Peaasi.ee tegevjuht, kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa.

Küsitlustest on selgunud, et esimesena pöörduksid inimesed vaimse tervise mure korral oma pereliikme, sõbra või lähedase poole. Iga vaimse tervise esmaabi koolituse läbinu osutab kuu jooksul pärast koolitust abi keskmiselt kolmele inimesele.

„Igal inimesel on tutvusringkond, kuhu kuulub ligikaudu sada inimest ning, kui igas sellises ringkonnas on vähemalt üks vaimse tervise esmaabi andja, siis see võib vaimse tervise abis kaasa tuua suure arenguhüppe,” selgitas Anna-Kaisa Oidermaa ning lisas “Ka igas töökollektiivis peaks olema vaimse tervise esmaabi koolituse läbinud inimesed, kes oskavad vaimse tervise probleeme ära tunda ja kolleege toetada.”

Vaimse tervise esmaabi koolitus on praktiline, lihtsaid ning konkreetseid oskusi ning lähenemisi õpetav. Koolituse läbinud inimene oskab ära tunda ja hinnata ohtu, pakkuda esmast tuge ning kasutada eneseabivõtteid iseenda toetamiseks. Koolituse läbimiseks ei ole tarvis eelnevaid psühholoogiaalaseid teadmisi. Esmaabi andja ei määra diagnoose ning tal ei ole kohustust jääda tugiisikuks. 

Vaimse tervise esmaabi koolitusele saab registreeruda.