Veebiväljaanne Guardian avaldas artikli Saksa teadlaste uurimusest, mis hoiatab majaomanikke biojäätmete liigse ladustamise eest eluruumide lähedusse. Biojäätmete lagunemise käigus tekkiv hallitus võib põhjustada nahaärritust ja hingamisraskuseid.
- Tarbimine ja tervis
- Toimetas Katrin Jõgisaar, www.Bioneer.ee
- 10. aprill 2008
- https://pixabay.com/photos/garbage-cans-the-garbage-container-3979757/
Juhtiv Saksa kopsuteadlane Harald Morr hoiatas, et õhus lenduvad orgaanilistest jäätmetest tekkinud hallitusspoorid võivad põhjustada astmat, allergiat, heinanohulaadseid sümptomeid ja kihelust nahal.
Isegi lihtne biojäätmete prügikasti kaane avamine võib lennutada hallitusspoore ning need satuvad kopsudesse. Mida enam hallitust sisse hingatakse, seda ohtlikum see tervisele on. Kõige sagedamini tekitavad probleeme kõduneva orgaanilise prügi sees elutsevad Aspergillus seened.
Harjumuspäraselt seostatakse selliseid haigusnähtusid transpordi poolt tekitatud õhureostusega, aga mitte tavapärase koduse jäätmekäitlusega. Mida rohkem inimesed oma prügi sorteerivad, seda harvemini prügikastid täis saavad. Seetõttu ongi oluline, et biojäätmete üldprügikast ei asuks eluruumidele liiga lähedal ja koduses majapidamises ei jääks orgaanilised jäätmed seisma. Kui biojäätmete prügikasti kaant on vaja pikemalt lahti hoida, oleks tark tegu kasutada respiraatorit.
Christian Witt, Berliini Charitié haigla nakkus- ja kopsuhaigustega tegelev professor rõhutas, et biojäätmetes elutsevad bakterid ja seened ohustavad pigem nõrgema tervisega inimesi. Suure tõenäosusega tervetel inimestel probleeme ei teki. Kui mõnel majaelanikul on pooleli näiteks keemiaravi, siis on temal prügikastidest üldse mõistlik eemale hoida.
Regine Szewzyk, Berliini keskkonnaagentuuri mikrobioloog soovitab prügi välja viia tervetel inimestel.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta