PRIA maksis 2010. aasta jooksul põllumajandustootjatele, metsandus- ja kalandussektori esindajatele ja maaelu edendajatele 4,07 miljardit krooni toetusi.

Mulluste toetuste summa oli 2009. aastaga võrreldes üle 0,7 miljardi krooni suurem. Toetusi oli 76 liiki ning raha määrati kokku 70 573 taotluse alusel.

“Küllap oli see neli miljardit krooni majanduslikult keerulisel ajal toeks ja aitas paljudel majandustegevust jätkata,” ütles PRIA peadirektor Jaan Kallas. Samas tõdes ta, et Maaelu Arengukava (MAK) 2007-2013 ja eriti Euroopa Kalandusfondi (EKF) eelarvetest on Eestil veel üle poole kasutamata. 2010. aastal oli PRIA toetuste eelarve kokku 4,37 miljardit krooni.

Suurima osa toetustest moodustas detsembris makstud 1,1 miljardit krooni ühtset pindalatoetust, mida said ligi 16 000 taotlejat 871 453 ha põllumajandusmaa eest. See toetus tuleb Euroopa Liidult. Veel 540 miljonit krooni maksti Eesti täiendavaid ühikupõhiseid lisatoetusi (nn top-up) põllukultuuride ja põllumajandusloomade kohta. Mullu jõudis piimatootjateni ka kaks uut ELi rahastatavat toetust – ühekordne piimakvoodi alusel määratu ning kuni 100-pealiste piimalehmakarjade toetus, kokku 40 miljonit krooni.

Põllumajandusettevõtjad said ka üle 860 miljonit krooni MAKi toetusi keskkonna ja paikkonna säilitamiseks. Need toetused  aitavad toime tulla ebasoodsamates piirkondades, kasvatada kohalikku liiki ohustatud tõugu põllumajandusloomi või Sangaste rukist, majandada keskkonnasõbralikult või Natura 2000 aladel, tegeleda mahetoomisega, taastada kiviaedu, hoida korras puisniite ja poollooduslikke kooslusi.

MAKi investeeringutoetused metsaomanikele, põllumajandusettevõtete ja töötleva tööstuse ajakohastamiseks, maapiirkondades põllumajandustootmisele alternatiive pakkuva ettevõtluse arendamiseks, noortele põllumajandustootjatele starditoetuseks  ning tootjate ühistegevuse alustamiseks moodustasid kokku üle 660 miljonit krooni. Lisaks said külaelu arendajad ja LEADER-meetme raames tegutsejad 335 miljonit krooni.

MAKist rahastati ligi 17 miljoni krooniga ka koolitus- ja teavitustegevusi ning nõuandeteenust, 12 miljonit krooni said elatustalu pidavad FIEd.

Enamiku investeeringumeetme puhul tuleb ettevõtjal oma projekt kahe aasta jooksul ellu viia ning toetuse saab ta kätte siis, kulutuste tasumist kinnitavad dokumendid PRIAsse esitab. Neid toetusi on määratud oluliselt suuremas mahus kui seni välja makstud. Investeeringute elluviimise aeg veel kas kestab või on palutud selleks pikendust.

Programmperioodi algusest 31. detsembrini 2010 oli MAKi toetusi määratud kokku 6,78 miljardit ja välja makstud 4,63 miljardit krooni. See tähendab, et 46%-le eelarvest on kasutus määratud ja  32% rahast on välja makstud.

Kalandustoetusi rahastatakse suures osas Euroopa Kalandusfondi (EKF) 2007-2013 raames. Kokku oli kolme aasta jooksul 31. detsembriks toetusi määratud 811 miljonit krooni ja välja makstud 328 miljonit krooni (vastavalt 46% ja 19% eelarvest). Üle 29 miljonit lisandus kalandussektorile turukorraldustoetusi.

Mullu maksime EKFi meetmete toetusi 191 miljonit krooni. Suuremad olid summad tootjaorganisatsioonide ühisinvesteeringuteks (74 miljonit) ning kala töötlemise ja turustuse investeeringuteks (31 miljonit).  21,6 miljonit krooni maksti riigiabi suurte kalalaevade utiliseerimiseks või otstarbe muutmiseks. Ligi 15 miljonit krooni maksti investeeringutoetusi vesiviljeluseks ehk kala- ja vähikasvatusteks.

PRIA toetuste hulgas on ka meetmed turuarenduseks, õppepraktika juhendamiseks, aretustegevusteks, põllumajandustootja asendusteenuseks, kindlustustoetuseks jne.  Üle 20 miljonit krooni kulus koolipiima rahastamiseks, 2,2 miljoni krooniga toetati koolipuuvilja-programmi.

Euroopa ühenduse toiduabi läks maksma 11 miljonit krooni. 13 miljonit krooni maksis PRIA eksporditoetusi, 166 miljonit krooni said tootjad ja töötlejad teravilja ja piimatoodete sekkumisvarudesse müümise eest.

Toetuste määramiste kohta võib juriidiliste isikute toetuste andmeid vaadata meetmete lõikes PRIA kodulehelt. Perioodil 2004-2010 ehk aastatel, mil Eesti kuulub Euroopa Liitu, on PRIA riiklike ning ELi toetuste menetleja ja vahendajana välja maksnud kokku 18,76 miljardit krooni.