Praktiliselt kõik nutitelefoni kasutajad Eestis on seadmega oma panka sisse loginud ja 84% teinud seadmega ka rahaülekandeid.

  • Majandus
  • 21. märts 2022
  • Foto: Pixabay

Värske uuring annab hea ülevaate, kui oluliseks on igapäevaste rahaasjade ajamisel saanud isiklik nutiseade. 91% Eesti täiskasvanuid kasutab nutitelefoni, 34% tahvelarvutit ning 33% nutikella või -käevõru. 99% ehk peaaegu kõik nutitelefoni kasutajad on seadmega ka oma panka sisse loginud, seejuures iga kolmas logib panka sisse iga päev.

84% nutitelefoni kasutajaid on teinud seadmega rahaülekandeid, 83% on tasunud arveid ning iga viies kasutab oma seadet eelarve plaanimiseks.

Swedbanki kliendid on veelgi usinamad nutitelefoni kaudu pangateenuste kasutajad. Kui keskmiselt 11% eestlasi teeb oste üksnes oma nutitelefoniga, Eesti klientide seas on eksklusiivselt nutitelefoni teel ostlejaid koguni 35%. 68% kliente kontrollib oma kontoseisu nutitelefonist, sama teeb 29% eestlasi keskmiselt. Iga kaheksas Swedbanki klient investeerib vaid nutitelefoni kaudu, Eesti keskmine on 5%.

Uuringutulemused viitavad, et nutiseadmeid kasutatakse rahaasjade ajamisel üha rohkem ka tulevikus. „Juba praegu ütleb 39% Eesti elanikke ja 42% Swedbanki Eesti kliente, et kasutab nutitelefoni pangaasjade ajamiseks kas alati või suurema osa ajast,” märkis klienditeenuste juht Ede Raagmets. „Rahaasjade ajamine on sisuliselt kolinud nutiseadmetesse, selles pole kahtlustki. Anname endast parima, et pakkuda klientidele  üha sujuvamat ja mugavamat kogemust nii mobiiliäpi kui ka erinevate digirahakottide kasutamisel.” Lisaks vastasid 12% küsitletuid, et kasutavad mobiilset pangandust tulevikus senisest rohkem.

Üldiselt on trendid sarnased kõigil kolmes Balti riigis, ehkki võib täheldada väga väikeseid erinevusi riikide elanike eelistuste vahel. Võib öelda, et eestlased on naabritest sagedamini nutitelefoniga investeerinud või rahakogumist alustanud (29% vastajaid; Leedus 26% ja Lätis 25%) ning harvemini taotlenud nutiseadme teel väikelaenu (18% vastajaid; Leedus 21% ja Lätis 26%).

Nutiseadmete ja mobiilse panganduse kasutamise uuringu tegi turu-uuringufirma RAIT Swedbanki tellimusel 2021. aasta lõpus. Igast Balti riigist osales uuringus üle tuhande vastaja vanuses 18–74 aastat.