Õiglase kaubanduse päeva tähistatakse Eestis tänavu juba viieteistkümnendat korda. Värskelt avaldatud uuringust selgub, et Eesti noored on teadlikud tarbijad ja eelistavad võimalusel õiglase kaubanduse tooteid. 

Õiglase kaubanduse uuring kooliõpilaste seas leidis Eestis aset neljandat korda, Lätis ja Leedus oli see esmakordne. Kokku osales uuringus 3537 õpilast 74-st koolist. Uuringu kohaselt usub 74%  Eesti, 71% Leedu ja 64% Läti õpilastest, et tarbijad saavad oma ostukäitumisega mõjutada inimeste elu tarneahela teises otsas. 75% Eesti õpilastest on valmis ostma õiglase kaubanduse tooteid, aga uuring toob välja ka fakti, et vastavaid tooteid on seni meie poelettidel raske märgata ja leida. Kaupade valik siiski kasvab vaikselt, aga kindlalt - 2021. aastal oli Eestis müügil vähemalt 623 erinevat õiglase kaubanduse märgisega toodet ja selliste toodete  jaemüügi väärtus Baltikumis on kasvanud üle 45 miljoni euro. Uuringu koolinoorte hulgas korraldasid Mondo Eestist, Zala Briviba (Green Liberty) Lätist ja LitDEA Leedust, uuringut toetas õiglase kaubanduse organisatsioon Fairtrade Finland. 

Käesoleva aasta algusest on õiglase kaubanduse temaatikat pikalt vedanud Mondo andnud teatepulga üle Fairtrade Finlandile (Reilu kauppa ry), kuhu asus tööle Fairtrade kliendihaldur Eestis, Jana Jesmin. Jana töötab selle nimel, et õiglase kaubanduse tooted oleks teada ja saadaval Soomes, Eestis, Lätis ja Leedus. Ka nimetatud riikide tootjate, kes soovivad Fairtrade sertifikaadiga toorainet kasutada, litsentseerimine ja tegevuste juhendamine toimub Fairtrade Finland kaudu. Tehakse koostööd nii maaletoojate, edasimüüjate, jae- ja hulgikaubandusega, HoReCa sektoriga kui mõjuorganisatsioonidega ja panustatakse rahvusvahelistesse arengukoostööd puudutavatesse tegevustesse. 

Fairtrade teemaliste uudistega saab tutvuda lehel www.fairtrade.ee ning samuti on info leitav Facebookis Fairtrade Eesti grupis. Intervjuud õiglase kaubanduse esindajaga Eestis saab lugeda siit

Koolinoorte seas läbi viidud uuringuga Eesti kohta saab tutvuda siin: Eesti õpilaste arvamus õiglasest kaubandusest (fairtrade.ee)
Täismahus võrdleva uuringuga Eesti, Läti ja Leedu kohta saab inglise keeles tutvuda siin: Fair Trade research in schools