Rohelised esitasid 5. veebruaril politseile kuriteoteate seoses Pakri hoiualal ja Natura 2000 alal naftasaaduste ümberpumpamisega, milles palusid uurida otsuse tagamaid, kuna tegu võib olla korruptsioonikuriteoga. Nimelt saab sama tegevust naaberiigis Soomes harrastada vaid sadamates ja riik küsib selle eest ka kõrget tasu. Meil on aga keskkonnaametnikud loonud naftaärikatele maksuparadiisi lausa kaitsealal.

Sellest hoolimata otsustas politsei aga kriminaalmenetlust mitte alustada. Otsuse vaidlustusõigust aga põhimõtteliselt pole, kuna vaidlustada saab vaid kannatanu ehk isik, kellele on kuriteoga vahetult kahju tekitatud.

"Pakri hoiuala hülged paraku ei saa kuriteoteadet esitada, kui naftareostus nende elupaika ohustab," sõnas Roheliste esinaine Züleyxa Izmailova  "See näitab meie ametkondade küünilisust, aga mugavat formalismi – "kannatanu" ju puudub, mis me teha saame. Ühe ümberlaadimiskorra kohta hoiavad keskkonda ohtu seadvad naftafirmad kokku sadu tuhandeid eurosid ja riigile jäävad vaid kulud võimaliku õnnetuse likvideerimisel. Meie naaberriigid miskipärast nii lahkelt oma keskkonda ohustada ei võimalda."

"Rohelised palusid uurida, kas valitsuse kurikuulsa määruse vastuvõtmise ajal või pärast seda on esinenud mõjuvõimuga kauplemist, teadlikku keskkonnaõnnetuste riski eiramist, riigi huvide eiramist mittemaksustamise läbi või on otsustega seoses tehtud keelatud annetusi erakondadele või makseid valitsuserakondade liikmetele," osutas Izmailova kuriteoteatele. "Politsei- ja piirivalveameti sõnul on need ainult meie oletused ja nemad asjas midagi kahtlast ei näe."

"Politsei vastuse saab tavakeelde tõlkida nii, et valitsus tegeleb juba oma tegevuse uurimisega läbi keskkonnaameti ise ja politsei ei näe, et korruptsioon võiks aset leidnud olla. Kahjuks ei hajuta see kahtlusi mitte kuidagi," teatas Roheliste volikogu esimees Aleksander Laane. "Seda enam, et PPA need laevad ju ise Eesti vetesse sisse lasi."

Rohelised näevad otsest vastuolu ka loodukaitseseadusega, mis sätestab, et hoiualal on keelatud nende elupaikade ja kasvukohtade hävitamine ja kahjustamine, mille kaitseks hoiuala moodustati, ning kaitstavate liikide oluline häirimine. Samuti keelab looduskaitseseadus tegevuse, mis seab ohtu elupaikade, kasvukohtade ja kaitstavate liikide soodsa seisundi.

"Iga laps saab aru, et nafta ümberpumpamine on suure riskiga tegevus, mis seab ohtu elupaikade, kasvukohtade ja kaitstavate liikide soodsa seisundi," kommenteeris Izmailova õiguslikku paralüüsi.