24. septembril Tartus Eesti Maaülikoolis toimuv keskkonnafoorum Rohevik 2015 uurib, kuidas Balti riigid ja Põhjamaad saaksid koos targalt planeerida elukeskkondi, kus oleks hea elada ning mis suudaksid kohanduda muutuvate oludega.

Kaasaegse elukeskkonna loomisel tuleb arvestada nii rahvastiku rände, erineva kultuuritausta, ealiste iseärasuste kui ka keskkonna ja ressursside mõistliku kasutamisega.

"Kuna puudu on ettenägelikust ja julgest planeerimisest, võtame ette kolm tervikliku planeerimise alustala: tark ja koostööaldis haldus, ressursside kasutamine ja sotsiaalsed muutused," selgitab Madis Tilga Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esindusest, mis kutsus Roheviku viis aastat tagasi ellu. "Soovime võimendada koostöö abil uut strateegilist arusaama, mille abil saab vältida raiskamist ja soovimatute trendide nagu inimeste maalt linna lahkumine või ääremaastumine tekkimist."

Keskkonnafoorum Rohevik 2015 "Elamisväärse ja kohanduva elukeskkonna planeerimine" toob Tartusse kokku kuue riigi eksperdid ning Põhjamaade ühise regionaalarengu uurimiskeskuse Nordregio.

Teiste seas jagab teadmisi Aasia, USA, Lähis-Ida ja Euroopa kogemusega arhitekt David Goehring Taanist. Goehring arvestab füüsilise elukeskkonna loomisel kultuuriliste eripärade ja "hällist hällini" kestliku filosoofiaga. Goehringi loodud asjad peavad kestma kaua ning olema samas või mõnes uues vormis võimalikult vähese vaevaga kasutusele võetavad, nii et energia muundamist ja materjali ümbertöötlemist oleks minimaalselt.

Eestist jagavad kogemusi teiste seas Tartu Ülikooli professorid Rein Ahas ja Tiit Tammaru, Kristina Reinsalu E-riigi Akadeemiast ning Mari Jüssi, SEI Tallinn.

Foorumit korraldavad lisaks Põhjamaade Ministrite Nõukogule projekt PLEEC (Planning For Energy Efficient Cities), Tartu linn, Eesti Maaülikool, Tartumaa Omavalitsuste Liit, Tartu Regiooni Energiaagentuur, Nordregio ja Tartu Ülikool.

Rohevikul esinevate ekspertide tutvustused ja ürituse päevakava leiab www.rohevik.ee.