Tunnustatud Saksa lavastaja ja filmitegija Daniel Kötter tuleb veebruaris Eestisse, et koguda oma viieosalise lavastusseeria “Maastikud ja kehad” tarvis materjali Ida-Virumaalt. Kötter uurib oma lavastustes kaevandamise mõju maastike kujunemisele ja piirkonna elanikkonnale.

Eelnevalt on Kötter globaalse projekti jaoks uurimustööd teinud ka maailma teistes kaevanduspiirkondades nagu Saksamaal Leipzigis ning Ruhri piirkonnas, Lääne-Paapuas ja Kongos.

Koostöös muusikute, etenduskunstnike, teoreetikute ja kohalike kaevuritega uuritakse projekti käigus ressursside (koltan, kuld, pruunsüsi, põlevkivi) kaevandamise mõju maastike muutumisele ning sellest tulenevat elukeskkonna muutumist ning selle mõju inimestele. Igas riigis loodav lavastus on juhtumiuuring, mille tulemus avaldub laval, kus dokumentaalteatri, filmi ja sõnateatri osised seotakse üheks kogemuslikuks tervikuks.

Viie lavastuse pealkirjad - Koltan, Pruunsüsi, Kuld, Vesi, Põlevkivi - viitavad toormaterjalide töötlusmehhanismidele, mis ühelt poolt toimivad maastike ja elanikkonna ümberkujundamisprotsesside konkreetse mallina ning teiselt poolt metafoorina piirkondlike põhiküsimuste käsitlemiseks.

Uurimustööga Ida-Virumaa kaevanduste piirkonnas alustab loovmeeskond 2021. aasta veebruaris. Projekt keskendub põlevkivi kaevandamisele Euroopa äärealadel ja selle territoriaalsele mõjule.

Lavastus “Põlevkivi” esietendub 2022. aasta suvel Tartu kaasaegsete etenduskunstide festivalil Performa Borealis, lavastust saab näha ka Narvas ja Tallinnas.

Lavastaja ootab ka huvitavaid lugusid töötamisest kaevandustes või elust kaevanduse piirkonnas. Kui soovite oma lugu jagada kirjutage tiiu.prothemus@gmail.com.

Sündmust toetab Briti Nõukogu.