Keskkonnaamet võitis Brüsselis Euroopa jäätmetekke vähendamise nädala auhinnatseremoonial auhinna. Võidu tõi koolidele mõeldud prügi vähendamise õppeprogramm "Ferda vähendab prügi ", mille maskott on sipelgas Ferda.

„Tegemist on koolidele, lasteaedadeleja õpilasorganisatsioonidele mõeldud jäätmetekke vähendamise õppega, mille käigus Keskkonnaameti keskkonnahariduse spetsialistid õpetavad prügiga targalt ringi käima ," ütles keskkonnahariduse osakonna juhataja Maris Kivistik. Prügiennetusprogrammide maskott sipelgas Ferda on loodud laste keskkonnateadlikkuse tõstmiseks ja säästva eluviisi edendamiseks. Ta on noorte sõber ja hea kaaslane, kes õpetlikku sõnumit edastades aitab läbi viia prügiennetuse õpet.

Õppeprogramm kasvas välja mullu novembris toimunud üle-euroopalise jäätmetekke vähendamise nädalast, mida Eestis koordineerib Keskkonnaministeerium. Ministeerium esitas Keskkonnaameti Ferda õppeprogrammi jäätmetekke vähendamise nädala auhinnale kandideerima. Eestis registreerus osalejaid vaid kahes kategoorias - avalik sektor ning haridusasutused. Keskkonnaameti „Ferda vähendab prügi" kandideeris avaliku sektori kategoorias ja haridusasutuste kategoorias võistles Eesti Maaülikooli projekt "Korduskasutuspäev".

Ferda programmi saab õpetaja tellida igas Eesti koolis, võttes ühendust oma maakonna keskkonnahariduse spetsialistiga. Õppeperogramm koolides kestab 1-3 koolitundi ning eesmärgiks on pöörata tähelepanu jäätmetekke vähendamise vajadusele ja selle võimalustele.

Ferda õppeprogramm aitab kooliharidust viia igapäevaelule lähemale, teadmisi ei jaga õpetaja, vaid inimene väljastpoolt kooli, nn ala asjatundja. Tänaseks on programmides osalenud u 1000 kooliõpilast üle Eesti.

Üle-Euroopaline jäätmetekke vähendamise nädal toimub igal aastal novembrikuus. Ka sel aastal samal ajal koordineerib Keskkonnaministeerium Eestis jäätmetekke nädala läbiviimist. Selleks ootab ministeerium alates aprilli lõpust taas huvitavaid ettepanekuid ja projekte, mida jäätmetekke nädala raames läbi viia.

Jäätmetekke vähendamine on jäätmeprobleemide lahendamise võtmeküsimus. Kõige olulisem on jälgida, et meie tegevusest jääks järele võimalikult vähe jäätmeid, eriti neid, mida ei saa taaskasutada ega töödelda. Jäätmete taaskasutamine on nö juba tagajärgedega tegelemine, mis aitab küll vähendada prügilasse minevat jäätmekogust, kuid on samal ajal vägagi ressursimahukas tegevus.


Loe ka: http://www.ewwr.eu/sites/default/files/AWARDS_EWWR_DP_ENG.pdf