Põhja-Indias juuli lõpus aset leidnud ulatuslik elektrikatkestus, mis jättis elektrita enam kui 640 miljonit inimest, sunnib India võime enam panustama taastuvallikatest saadavale energiale.

  • Energeetika
  • 14. august 2012
  • Päikesepaneele pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee

Seda enam, et just India on maailmas kõige sobilikum riik päikeseenergia arendamiseks, kirjutas Bloomberg.

Praegu tuleb kaks kolmandiku riigi elektrivõimsusest fossiilsetest allikatest, kuid paraku ei saa elektrijaamad piisavalt kivisütt ega maagaasi, et rahuldada järjest kasvavat nõudlust elektri järele.

Elektridefitsiit tipneski juuli lõpus, kui Põhja-Indias kukkus ülekoormuse tõttu kokku elektrisüsteem, jättes kaheks päevaks elektrita 640 miljonit inimest.

"Kui see elektrikatkestus jättis 640 miljonit inimest elektrita kaheks päevaks, siis Indias elab ka 400 miljonit inimest, kellel pole üldse elektrit,“ rääkis Bangalores asuva firma Selco Solar tegevdirektor H. Harish Hande. Selco Solar tegelebki eelkõige päikeseenergia lahenduste pakkumisega vaestes maapiirkondades, kus seni pole üldse elektrit olnud.

Indias toodetakse päikeseenergiast praegu vaid 1 gigawatt elektrienergiat, mis moodustab 0,5 protsenti elektri kogutarbimisest. H. Harish Hande sõnul üritab valitsus veendagi investoreid, et uute investeeringute toel võimalikult kiiresti lahendada energiakriis riigis.

"Kuid ma olen veidi hirmul, et seda kriisi ei vaadelda kui võimalust muuta energiasüsteemi, vaid kui suurepärast ettekäänet suurendamaks kivisöe- ja tuumaenergiat,“ lisas ta.

Samas on India valitsus teinud ka teatud edusamme päikeseenergia arendamise vallas. Ainuüksi sellel aastal on päikeseenergia kogumaht suurenenud 2011. aasta lõpust 270 megawati võrra. Viimase viie aasta jooksul on aga taastuvallikatest saadud elektrimaht kasvanud ühtekokku 14,3 gigawati võrra.

Investeeringud puhtasse energiasse kasvasid 2011. aastal Indias 62 protsendi võrra 12,2 miljardi dollarini ja soodustamaks investeeringuid rohelisse energiasse, võimaldab valitsus investoritele ka laene.