Pole vist tarvis küsidagi, kus on selle nädala mõnusaim ilm ja parim töökeskkond? Muidugi, Hiiumaal! Ilmateade lubab kogu nädalaks vahelduva pilvisusega, peamiselt päikeselist ilma- parim aeg saada nädalaks saarepagulaseks!

Meie ootame kõiki Hiiumaale juba tänasest, sest Hiiu Folgi eelprogramm algab juba täna, 13. juuli õhtul kell 18:30. 

Hiiu Folk, koostöös keskkonnaametiga alustab traditsioonilist keskkonnaõhtute sarja. Tänavu toimuvad elava muusikaga keskkonnaõhtud Palade Loodushariduskeskuse kivimite majas

13. juulil, kell 18:30 avab õhtute sarja zooloog ja sõraliste seire spetsialist Jüri Tõnisson. Täna on jutuks metssiga ja põder, musitseerib Valdek Elmi karmoskal.

Arvata on, et metsanotsu teemal läheb arutelu kuumaks - hiidlastel tundub kutuga olevat oma suhe, ainult et see suhe kipub kangesti ühepoolseks. Metsanotsud armastavad tuhnida hiidlaste põllu-ja aiamaadel, saarerahval tuleb nende kuritööd vaikides ära kannatada. Looduse vastu ei saa!

Teisipäeval, 14. juulil, kell 18:30 on teine keskkonnaõhtu, mida juhib Tiia Trolla, Eesti üks tuntumaid vanade taluaedade taimede uurijaid: "Põhimõtteliselt ma korjan vanu taluaia taimi ja uurin neid- mis on säilinud, millised on eri liigid, kust nad on sattunud- Eesti eri piirkondades on liigiti meie aiad ju erinevad," räägib Tiia.

Jutuks ei tule ainult lilled vaid ka söödavad taimed- näiteks Eesti saartel hästi tuntud leeskputk, erinevad laugud ja sibulad: "See on rikkalik ja värvikas maailm, eks ma valikuliselt räägin, lähtudes kohalikust eripärast. Loodan väga, et kohapeal tekib arutelu ning saan omakorda infot sellest, milliseid taimi hiidlastel aedades vanadest aegadest kasvab," on Tiia Trolla elevil.

Koduaia taimede teemale taustaks musitseerivad Astrid Nõlvaku pärimusmuusikaõpilased. 

Hiiu Folgi keskkonnaõhtutele paneb kolmapäeval, 15. juulil, kell 18:30 väärika punkti Valdur "Lingvistiline mets" Mikita. Seekord viib ta meid mõtterännakule pärimuse radadele, otsides kohavaimu ja müstilist elutunnet.

Kolmapäevane keskkonnaõhtu on eriline ka muusikute osas, Valdur Mikita mõtterännakut ilmestavad kauni muusikaga Hiiu Folgi peakorraldaja Astrid Nõlvak ning Eike Vellend. 

Kõik keskkonnaõhtud on osalejatele tasuta. Kuna Palade Loodushariduskeskuse kivimite majas on kohtade arv piiratud, tuleks end kindlasti registreerida aadressil: liisi.maeumbaed@keskkonnaamet.ee  või helistada telefonile 513 5971. 

Kolmapäeva, 15. juuli õhtul, kell 21:00  tasub sammud seada Kärdlasse, Villalattu. Autorikontserdi annab andekas Mari Jürjens (Pokinen). Villalao atmosfäär soosib tugevat sidet esineja ja kuulajate vahel. Sissepääs 7€.