23. märtsil tähistavad Maailma Meteoroloogiaorganisatsioon (WMO) ja selle 188 liikmesriiki, sealhulgas Eesti, meteoroloogiapäeva egiidi all „Ilm, kliima ja õhk, mida me hingame“.

Meteoroloogiapäeva raames toimub täna Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudis selleteemaline konverents.

„Õhk, mida me hingame, muutub pidevalt. Seda tingivad nii linnastumine kui ka üleilmsed kliimamuutused. Õhu koostis mõjutab omakorda inimeste tervist ja kogu ökosüsteemi,“ ütles EMHI peadirektor Jaan Saar.

Konverentsil teevad ettekandeid mitmed teadlased ja eksperdid, rääkides kliimast ja energeetikast, õhusaastest ning välisõhu kvaliteedi seirest. Näiteks räägitakse äikesest ja välgu tekkest, laste arvamustest Eesti ilma kohta, tutvustatakse uusi võimalusi ilmaennustamisel jne.

Igal aastal tähistavad Maailma Meteoroloogiaorganisatsioon (WMO) ja rahvuslikud meteoroloogiateenistused päeva, mil jõustus WMO asutamise konventsioon. Tänavu täitub WMO-l 59 aastat. Eesti on täieõiguslik WMO liige alates aastast 1992.

Ajalooliselt on WMO liikmesriikide rahvusvahelised meteoroloogia- ja hüdroloogiateenistused olnud teerajaja rollis operatiivse vaatlussüsteemi arendamisel ja töös hoidmisel. Kõik vaatlused, mis toimuvad täpselt ühel ja samal ajal üle maailma, panevad omakorda aluse usaldusväärsetele ja stabiilsetele teenustele ja toodetele, mis on vajalikud pika- või lühiajaliste otsuste tegemisel jätkusuutliku tuleviku heaks.