Täna, 28. jaanuaril toimub suur üle-eestiline digikoristuspäev, millel osalemine annab panuse keskkonnahoidu, aitab korrastada enda digitaalset tööruumi kui ka ennetada turvariske. 

“Kõik andmed, mida igapäevaselt toodame, transpordime ja salvestame, soodustab digitaalse jalajälje kasvu, millel on negatiivne mõju keskkonnale. Selles mängib suurt rolli ka kasvav digiprügi hulk – erinevad andmed, failid, dokumendid ja kõik muu, mida meil enam vaja ei lähe,” lausus Telia tehnoloogiajuht Andre Visse.

Telia küberturbe valdkonna juhi Aigar Käisi sõnul aitab digipürgi kusutamine ennetada ka turvariske: “Paljudel inimestel on vanad e-posti kontod endiselt aktiivsed, unustatud mälupulgad sahtlites ja seadmetes vanad programmid, mida enam ei kasutata. Lisaks sisaldavad erinevad seadmed ja kontod aastate jagu vanu faile, mida enam vaja ei lähe. Kuigi me hoiame neid igaks juhuks enda kõrval olemas, sest äkki läheb neid veel ühel hetkel vaja, kujutavad unustatud andmed endas korralikku turvariski.”

Käisi sõnul võivad seadmed langeda varguse või häkkimise ohvriks. Lisaks ähvardab ettevõtteid pidevalt andmelekete teema, millega koos võib liikvele minna ka tavakasutaja jaoks tundlikku informatsiooni. 

 

Viis soovitust, kuidas oma seadmeid digiprügist puhtaks teha: 

 

  • Vaata üle enda seadmetes olevad videod ja fotod ja kustuta üleliigsed. Ole veendunud, et oled pärast seda ka seadme prügikasti tühjaks teinud. 
  • Loobu mittevajalike uudiskirjade tellimustest. 
  • Vaata üle enda vanad kontod ja e-postkastid, mida Sa enam ei kasuta. Kustuta kõik, mis võib kujutada võõrastes kätes ohtu.
  • Kustuta programmid ja rakendused, mida Sul enam vaja ei lähe. Nii aitad seadmel saada kiiremaks ning pikendada selle eluiga. 
  • Vaata üle allalaetud failide kaust ehk Downloads. Kustuta need failid, mida sa enam ei kasuta ning tee seejärel ka enda seadme prügikast tühjaks.


Homme toimuvast digikoristuspäevast plaanib osa võtta mitu tuhat eraisikut ja üle 200 organisatsiooni üle Eesti, sealhulgas Swedbank, SEB Pank, Tallink Grupp, Politsei- ja Piirivalveamet, Statistikaamet kui ka suuremad kõrgkoolid. Lisaks on algatusega liitunud Rohelise kooli võrgustik, kuhu kuulub üle 180 Eesti kooli. 

Kõik eraisikud ja ettevõtted, kellel on soov digikoristuspäeval enda nutiseadmed kasututest failidest ja andmetest puhtaks teha, saavad enda osaluse registreerida veebilehel. Soovitusi ja nippe selleks, kuidas oma seadmeid hooldada ning digiprügist vabastada, leiab Digitarga tehnoloogiablogist.