Loomaaia kohta on inimestel mitmeid arvamusi, mis ei ole päris õiged. Kõigepealt arvatakse, et loomaaed on huvitav eelkõige väikestele lastele.

Mina loomaaiagiidina võin kinnitada, et tegelikult naudivad loomaaiaskäikku kõige rohkem just täiskasvanud ja suuremad lapsed. Neid huvitavad erinevate loomade eluviisid ja käitumine ning nad kuulavad huviga lugusid loomaaia elanike kohta.

Väikesed lapsed tüdinevad kiiresti ja tahavad liikuda ühe puuri juurest järgmise juurde ning tunnevad rohkem rõõmu loomaaiakassi silitamisest kui leopardipere tegemiste jälgimisest.

Korra sattusin nägema, kuidas elevant tantsis ja pasundas – täiskasvanud vaatasid seda etendust vaimustusega pealt, aga väike laps kattis kõrvad kätega kinni ja palus vanemaid, et nad ta kaugemale viiksid, teda nähtavasti hirmutas tugev hääl ja suure looma liikumine.

Teine levinud arvamus on, et loomaaias peaks käima suvel ja päikesepaistelise ilmaga. Ka see ei ole tõsi – suvel kuumaga ei ole paljud loomad aktiivsed ja enamasti tukuvad kuskil varjualuses.

Kes rohkem loomi näha tahab, peaks oma mineku sättima kevadeks, sügiseks või isegi talveks, sest jaheda vihmase ilmaga on nad enamasti aktiivsed ja nende tegutsemist vaadata palju huvitavam. Suurem osa loomadest on ka talvisel ajal väljas ja need, kes kardavad külma on majades, kus neid samuti näha saab.

Kolmas arvamus on see, et kui juba üks kord on loomaaias käidud, siis on kõik nähtud ja sellest piisab. Tegelikult on loomaaed pidevas muutumises, ka loomade elurütm vaheldub vastavalt aastaajale. Kord on ajad flirtimiseks ja turniiride pidamiseks, siis jälle poegimiseks ja poegade kasvatamiseks. Ka päevad on erinevad ja erinevatel kellaaegadel on erinevad loomad aktiivsed. Lõpuks sõltub ju ikka looma tujust, mida ta sel päeval teha tahab.

Tadžiki markuur e. Tadžiki keerdsarvkits, Alpinarjumi karja juht sokk
Tadžiki markuur e. Tadžiki keerdsarvkits, Alpinaariumi karja juhtsokk

Seetõttu võib korduvatel külastustel iga kord näha midagi uut. Eriti huvitav on käia koos giidiga, kes oskab vaatajate tähelepanu juhtida niisugustele asjadele, mida iseseisvalt ei oska tähele panna. Loomaaias töötavad ka mitmed huviringid, kus lapsed saavad lähemalt tutvuda loomade, loomaaia töökorraldusega aga kuulevad ka palju põnevat nii looduse kui ümbritseva keskkonna kohta.

Neljas arvamus on see, et meie käime loomaaias loomi vaatamas – tegelikult on otse vastupidi – loomad vaatavad meid. Kuna loomaaias ei ole loomadel tarvis toitu otsida ega territooriumi kaitsta, siis suurimaks probleemiks on igavus. Ja igavuse peletamiseks on tore vaadata inimesi, kes puuride juures käivad.

Kui loomaaias tihedamalt käia, siis tekib loomade hulgas tuttavaid, kes sind ära tunnevad ja tervitama tulevad. See on väga hea tunne, kui sul selliseid huvitavaid tuttavaid on. Minul on viimasel ajal tekkinud tutvus tiigriga, kes mind tervitama tuleb, kui puuri juurde satun. Muidugi on vanad sõbrad ka šimpansid, kes mind nähes klaasile koputamist enne ei lõpeta, kui nende juurde lähen ja veidi juttu ajan.

Ja lõpuks on loomaaed üks tore koht, kus perega aega veeta. Lastele on tehtud ronimiskohad ja laste loomaaias saab loomi ka katsuda. Spetsiaalsetel piknikuplatsidel, mida välja renditakse, saab grillida, aga võimalik on lihtsalt piknikutekk murule laotada ja võileibu süüa. Nii et soovitan võtta ette üks tore päev loomaaias!

2 Aafrika elevandi piigat "Fien" ja "Draay" "lontlemas" või "kallistamas"
Kaks Aafrika elevandipiigat "Fien" ja "Draay" "lontlemas" ehk "kallistamas."