Lõunakeskuse kaubanduspargi Ränirahnu tee 21 hoonesse tulevad tippklassi kuuluvate radioloogiliste seadmetega Tartu Ülikooli Kliinikumi uuringukabinetid. Uus keskkonnasäästlik hoone valmib 2024. aasta suvel.

  • Ehitus ja renoveerimine
  • 16. märts 2024
  • Foto: Tartu Lõunakeskuse äripargi uus hoone aadressiga Ränirahnu tee 21 / Pressikuva

Tartu Ülikooli Kliinikumi radioloogiakliiniku juhi dr Pilvi Ilvese sõnul on Lõunakeskusesse laienemise eesmärk nii radioloogiliste uuringute järjekordade lühendamine kui ka liikumine haiglakeskkonnast välja patsientidele lähemale.

„Radioloogiliste uuringute vajadus suureneb pidevalt ning uuringujärjekorrad püsivad pikad just ambulatoorsete patsientide puhul. Edaspidi on Lõunakeskuse Ränirahnu üksuses võimalik patsientidele teha kompuutertomograafilist uuringut, magnetresonantstomograafia uuringut, samuti mammograafiat ja ultraheliuuringut. Nii suurendab Kliinikumi Lõunakeskuses asuv üksus patsientide ligipääsu skriiningutele, eeskätt mammograafilia ja kompuutertomograafilisele kopsuvähi skriiningule. Keerulisemad uuringud jäävad Maarjamõisa meditsiinilinnakusse,“ selgitas dr Pilvi Ilves.

Dr Ilves lisas, et pärast hoone valmimist 2024. aasta suvel, alustatakse keeruliste tippklassi radioloogiliste seadmete seadistamist. Esimesed patsiendid plaanitakse vastu võtta 2024. aasta sügisel.

Tartu Lõunakeskuse tegevjuhi Marju Jeedase sõnul on kaubanduspargi Ränirahnu tee 21 uue hoone näol tegemist ühe kõige innovaatilisema keskusega Lõuna-Eestis. “Lõunakeskuse kaubanduspargis on kõik olemas, alustades poodidest ja lõpetades Kliinikumiga — täna on külastajale oluline, et keskuses on nii poed, tervishoid kui ka meelelahutus. Nii saab ta kõik teenused ühest kohast ja säästab oluliselt oma aega. Seda enam oleme õnnelikud, et meie juures avab uksed Tartu Ülikooli Kliinikum, mis loob lõunaeestlastele paremad võimalused arstiabi saamiseks.”

Uus hoone on A-energiaklassiga ja rakendab paljusid tänapäeva parimaid praktikaid, seal hulgas on katusel 350kW päikesepark. Hoone juurde rajatakse 140 auto parkimiskohta ning parklal on valmidus kuni kolmekümnele elektriautode laadimiskohale. Ränirahnu tee 21 on kergliiklusteedega ühendatud ka ülejäänud Lõunakeskuse kaubanduspargiga ning erilist tähelepanu on pööratud jalgrataste parkimisele ning samuti ka sujuvale sõidule — ülekäigud on ühes tasapinnas, et jalgratta, tõukeratta, vankri või ratastooliga oleks mugav liigelda.

Koostöös Plaan OÜ-ga tehtud haljastusprojekt näeb alale ette kuni 19 erinevat taimeliiki, seejuures arvestatakse elurikkusega ja kliimamuutustega kohanemisel (nt kuumasaared ja üleujutused). Ka on haljastuses lähtutud eritasandilistest taimedest (puud, põõsad, kõrrelised, muru), et vältida Eestis levinud igavaid ja elurikkusevaeseid muru-puu tüüpi haljasalasid.

Uues 4000 m2 kogupinnaga hoones avavad uksed Tartu Ülikooli Kliinikumi uuringukabinetid, IKEA planeerimis- ja vastuvõtupunkt, MASKU mööblikauplus ning tehnosüsteemide haldaja Pristis. Hoone ehitab Ehitustrust AS. Arhitektiks on AB Peil OÜ arhitekt Ülo Peil.