1953. aastal tegevust alustanud Tartu Loodusmaja huviringides on lastel ja noortel on võimalik oma vaba aega sisustada põnevates loodus- ja keskkonnaalastes huviringides. Kuid ükski huviring ei saaks teoks ilma säravate juhendajateta. Seekord saame tuttavaks loodusmaja õpetaja Mirjam Burgetiga.

Mirjam, kes Sa enda meelest oled?

Pean ennast rõõmsameelseks, mitmekülgseks ja töökaks inimeseks. Armastan väga reisida ja oma elus olen külastanud mitmeid maid nii lähedal kui kaugel. Kõige huvitavamad on minu jaoks olnud reisid, mis pole lõpuni planeeritud. Üllatused teevad reisi põnevamaks ja meeldejäävamaks. Lisaks kaugetele maadele leidub palju huvitavat ka kodukohas ning seda on hea avastada jalgrattapedaale sõtkudes või jalgsi matkates.

Pean lugu keskkonnahoidlikust eluviisist ja usun, et igapäevastest valikutest sõltub palju. Miks on Bangaldeshis toodetud moerõivad mürgised? Miks ei tohi Läänemerest püütud lõhe süüa rohkem kui kaks korda kuus? Kas mina suudan tarbimisühiskonnas midagi muuta? Need on küsimused, mis mind puudutavad ega jäta külmaks.

Armastan väga loodust, sest loodus tähendab minu jaoks kõike. Loodus on jõu ja väe allikas ja seda väge meeldib mulle aeg-ajalt metsas ja mere ääres ammutamas käia.

Millise huvialaringiga oled seotud?

Sellel sügisel alustab tööd keskkonnameedia huviring, kuhu on oodatud meedia- ja keskkonnahuvilised 13-18-aastased noored.

Mõte ringi asutamisest andis mulle loodusmaja direktor Signe Söömer. Olen õppinud Eesti Maaülikoolis loodusvarade kasutamist ja kaitset ja Tartu Ülikoolis omandasin bioloogiaõpetaja kutse. Ülikoolis õppimise ajal tegin kaastööd Rohelisele Väravale. Sealt sai alguse minu huvi ajakirjanduse vastu ja olen ennast hiljemgi sellel alal täiendanud.

Millega seal tegeletakse?

Keskkonnameedia huviringis saab kindlasti tore olema: kohtume ajakirjanikega, kirjutame erinevatel ajakirjandusžanritel põhinevaid lugusid, omandame esmased oskused kaameratöös, vaatame dokumentaalfilme ja arutleme keskkonna- ja sotsiaalteemadel, kirjutame ja viime läbi nii eestisiseseid kui rahvusvahelisi projekte, matkame ja käime ekskursioonidel. Ringi teemad ja käsitletavad valdkonnad ei ole rangelt paika pandud: need kujunevad koos õpilastega õppetöö vältel.

Mirjam Burget

Mida Sa pead õpetamises oluliseks?

Õpetamises on oluline jõuda iga õpilaseni eraldi, avastada tema võimed ja see, mis teda tõeliselt särama paneb. Leian, et lisaks teadmistele peab õpetaja olema ka hea psühholoog.

Selleks, et õpilane oleks innustunud, peavad ringitunnid õpilase jaoks olema huvitavad ja vaheldusrikkad. Seega peaks õpetaja leidma ka enda jaoks igas tunnis midagi uut. Hea õpetaja ei ole kunagi „valmis“. Hea õpetaja õpib ja areneb koos lastega.

Milline on hea õpilane?

Minu jaoks on igas õpilases midagi head: igaühes tuleb üles leida päike.

Jutusta üks vahva lugu, mis on Sul juhtunud õpetamise käigus?

Korraldasin 2009. aastal noortevahetuse. Kutsusime külla noored Venemaalt Udmurtiast. Koos tegutsedes avastasime, et meil on palju ühist. Näiteks udmurdi tütarlaps näitas, kuidas nemad rahvuslikku vööd punuvad. Meil Eestis nimetatakse seda kõlavööks ja vööpunumise tehnika on üsna sarnane.

Mida tähendab loodusmaja Sinu jaoks?

Loodusmaja on koht, kus avastamis- ja arenemisrõõmu on nii väikesele kui suurele õpilasele. Siin õpivad lapsed märkama ja uurima loodust, keskkonnasõbralikult käituma, kohtutakse teiste loodushuviliste noortega ning leitakse tihti sõpru kogu eluks. Kui ma saaksin aega tagasi pöörata, valiksin kooliväliseks tegevuseks kindlasti midagi loodusmajast.

Millega Sa tegelesid kooli ajal?

Ma olen maalaps, sündisin ja kasvasin Pärnumaal Tahkuranna vallas. Minu kodu oli 1,5 km kaugusel merest, seega on meri olnud ja on praegu minu jaoks väga olulise tähendusega.

Nooremates klassides käisin kunstiringis, mannekeenide koolis ja laulsin kooli kooris. Gümnaasiumis laulsin kooris ja õppisin ajakirjanduskallakuga klassis. Üks lemmikõppeainetest oli bioloogia, milles sain ka kooli lõppedes ainekiituskirja.

Mis sisustab Sinu päeva?

Meie peres kasvab ligi kahe-aastane poiss Mehis. Tema sisustabki suurema osa minu päevadest. Mind huvitab kõik, mis on seotud kokandusega. Loen meelsasti kokaraamatuid ja katsetan erinevaid retsepte. Köök on minu kuningriik: siin realiseeruvad pöörased ideed, mille tagajärgi tunnevad heast lõhnast naabridki, kes ukse tagant mööduvad…

Lisaks armastan lugeda ja mõnikord haarab mind käsitöötuhin. Laulda on mulle meeldinud juba lapsest saati ja praegu laulan korporatsioon Indla naiskooris.

Loodusmajas korraldan lastega peredele keskkonnahommikuid ja olen praegu seotud ka ühe Läänemere, toidu ja tervise teemalise projektiga.

Üks hea nõuanne Bioneeri lugejatele?

Mine loodusesse! Ja võta mõnikord kaamera ka kaasa!

Sinu lemmikraamat?

Armastan väga lugeda. Päeval vabadel momentidel sukeldun meelsasti raamatu vahendusel uude ja põnevasse maailma. Loen reisikirjeldusi, käsitöö-, psühholoogia-, ajakirjandus- ja keskkonnaalast kirjandust. Ära ei ütle ka elulookirjeldustest ja heast dokumentaalfilmist. Viimati lugesin näiteks Kristiina Ehini „Paleontoloogi päevaraamatut“.

Lõpetuseks:

Endid ja oma peresid keskkonnahoidlikeks harjutades ja kasvatades elame ise paremat elu. Tartu Loodusmaja saab selles kaasa aidata.