Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed kutsuvad Teadlaste Ööle reedel, 24. septembril. Külastuskeskused on tavapärasest kauem lahti ja toimub eriprogramm.

Kuueteistkümnendat korda toimuva festivali peateemaks on toit ja kõik, mis sellega seondub – ka mõttetoit, toidu mõju keskkonnale, ühiskonnale, inimesele. Festival tuleb põnev ja kaasahaarav, sest toidutemaatika puudutab meist igaüht.

Tartu Ülikooli loodusmuuseumis (Vanemuise tn 46, kell 18–22) saavad kokku oma ala eksperdid ja teadlased TÜ ökoloogia ja maateaduste instituudist, Eesti mereinstituudist ja loodusmuuseumist, kes pakuvad õhtu jooksul erinevaid tegevusi. Muuseumisse sissepääs on sel õhtul tasuta – saab rännata läbi Maa elus ja eluta looduse arenguloo Universumi tekkimisest tänapäevase loodusliku mitmekesisuseni, uudistada putuktolmeldajate näitust „Tolmeldamise võlu ja valu“ ning õppeklasside galeriis näitust „GEO200: kaks sajandit geoloogiaõppe algusest Eestis“.

Teadlaste Ööl võtame ette põnevad toitumisega seotud teemad: mekime putukaid (putukaid saab ka kaasa osta), teadlaste Randel Kreitsbergi ja Tuul Sepaga lahkame kalu ja kalade söömisega seotud probleeme – mõtiskleme, kas Läänemere kala kõlbab süüa. Arutleme, mida näitab maksavähiga kala ja kas selline kala on söögikõlbulik ning kui reostunud on meie ümber igapäevane keskkond ja kas selles elamine on inimesele ohutu. Ornitoloog Marko Mägi vestab minijutte lindude talvise toit(u)misest, putukateadlane Villu Soon tutvustab mesilaste maailma ja süstemaatikat. Eesti mereinstituudi teadlased jagavad nippe, kuidas kala ebatavalistest kehaosadest saab valmistada maitsvaid roogu – õpetajaks professionaalne kokk! Samuti saab osa võtta geograafide organiseeritud orienteerumisest.

Tartu Ülikooli botaanikaaias (Lai tn 38, kell 18–22) saab tasuta külastada botaanikaaia kasvuhooneid ja uudistada avamaad. Teadlaste Ööl avaneb võimalus külastada botaanikaaia õppeklassis näitust „Kartulipudrust sigaretini“. Näitus ühendab omavahel erinevad mõisted: kartulipudru, paprika, tubakatooted, tärklise, ogaõuna, ketšupi, maasikfüüsali, tomatimahla, punatäht-petuunia, gojimarjad, inglitrompeti, atropiini, tšillipipra, kartulikrõpsud, juudikirsi, pommu ja mandragoori. Näitus avab maavitsaliste (Solanaceae) sugukonna – kõik eelnevalt nimetatud terminitega seotud taimed kuuluvad just maavitsaliste hulka. Näitus valmis koostöös Eesti Taimekasvatuse Instituudiga (ETKI). Tomatite ja kartulite kasvatamisnõu jagavad ETKI teadurid Ingrid Bender ja Terje Tähtjärv. Samuti saab pärast näituse külastamist teadmised proovile panna viktoriinil.

Lisaks toimuvad botaanikaaias tomatiteemaline meisterdamistuba lastele (ETKI) ning temaatilised ekskursioonid avamaal botaaniku Kersti Tambetsiga kell 18:30 ja kasvuhoones aednik Kristiine Fenskega kell 20:00.

Teadlaste Öö Tartu Ülikooli loodusmuuseumis ja botaanikaaias toimub 24. septembril kell 18–22. Teadlaste Ööle tulles ole valmis esitama covid-tõend koos isikut tõendava dokumendiga ning kandma maski muuseumi fuajees ja õppehoone koridorides.

Teadlaste Öö festival on Eesti suurim teadust populariseerivate sündmuste sari. Sündmuse peakorraldaja ja „maaletooja“ on Teaduskeskus AHHAA.