TTÜ Küberneetika Instituut asutati 1. septembril 1960. a. Eesti Teaduste Akadeemia multidistsiplinaarse uurimisinstituudina. Siin alustati edukaid alusuuringuid matemaatika ja mehaanika vallas ning pandi alus arvutustehnika ja arvutiteaduse arengule Eestis.

Sellelt baasilt on sündinud AS Cybernetica ja rida firmasid, kellel on koos Küberneetika Instituudiga olulisi teeneid Eesti e-riigi ülesehitamisel.

Küberneetika Instituut on olnud silmapaistvate teadlaste ja inseneride kasvulavaks, kust on võrsunud üheksa Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikut: Nikolai Alumäe, Boris Tamm, Endel Lippmaa, Hillar Aben, Enn Tõugu, Ülo Jaaksoo, Jüri Engelbrecht, Leo Mõtus ja Tarmo Soomere.

Instituut tugineb oma teadustegevuses eelkõige rakendusmatemaatikale. Kõigi tema tulemuste aluseks on matemaatiliste meetodite arendamine ja kasutamine erinevates teadusvaldkondades, sealhulgas arvutiteaduses, mehaanikas, automaatjuhtimises, keeletehnoloogias, füüsikas, rannikutehnikas ja süsteemibioloogias.

Tegus sünnipäev

3. septembril tähistab TTÜ Küberneetika Instituut oma 50. juubelit konverentsiga “50 aastat Küberneetika Instituudi loomisest”. Konverents algab Küberneetika maja saalis 3. septembril kell 15.00 ning seda korraldavad Küberneetika Instituut ja Cybernetica AS.

Konverentsil peavad ettekande “Solitoni mitu nägu” akadeemik Jüri Engelbrecht, “Küberneetika Instituut Eesti arvutiteaduses” akadeemik Enn Tõugu ning “Teadusuuringutest, arendustegevusest ja Eesti asjast” akadeemik Ülo Jaaksoo.

 Küberneetika maja fuajees (Akadeemia tee 21) on avatud näitused „teaduslikust vanarauast“ läbi aegade ja „teaduspõhisest kunstist“.  

 Küberneetika Instituudis saab vaadata näiteks esimesi kõnesüntesaatoreid, kooliarvutit „Juku“, ajaloolisi arvutustehnika komponente ja teadustöö kõrvalproduktina valminud kunstiteoseid.