Teadlased on sügavalt veendunud, et trepist käimine lifti asemel on üks kõige lihtsamaid ning odavamaid võimalusi oma tervist ja füüsilist vormi hoida. Ajakadu on minimaalne, rahakadu null, kuid tulemus võrdne moodsaimas spordiklubis saavutatuga.

Uurijad on mitmete aastate jooksul jälginud inimeste tervist, kes töötavad hoonetes, milles lifti ei ole. Selgus, et regulaarsel trepist kõndimisel on märgatav soodne mõju kehakaalule, samuti vererõhule ja vere kolesteroolitasemele.

Kui sagedaste trepikasutajate andmeid võrreldi ülejäänud, nn tavainimeste andmetega, selgus, et esimeste seas oli suremus 15 protsenti madalam.

Genfi meditsiiniinstituudi meedikud viisid kolleegide hulgas läbi katse, kus paluti inimestel kolme kuu jooksul täielikult loobuda liftide kasutamisest ning käia vaid trepist. Nii katse algul kui 12 nädalat hiljem mõõdeti üle eksperimendis osalenute peamised tervisenäitajad.

Isegi nii lühikese perioodi möödudes oli vabatahtlike katsealuste kopsumaht keskmiselt 8,6 protsenti suurenenud ning nende vöökoht kahe protsendi võrra vähenenud. Vererõhk oli langenud 2,3 protsenti ning vere kolesteroolitase 3,9 protsenti.

Tulemuste põhjal võib niisiis järeldada, et ainuüksi trepist käimine võib olla suureks abiks istuva eluviisi tagajärgede kompenseerimisel.

Ka briti teadlased on treppide kasulikkuses veendunud. Nende arvates on regulaarsel trepist käimisel soodne mõju ka luustikule, mis naiste puhul võib tähendada lisakaitset vanemas eas ligihiiliva luude hõrenemise ehk osteoporoosi vastu.

Allikas: Delfi
Foto: www.ccfs-sorbonne.fr