Täna, 13. oktoobril avalikustas Eesti Roheline Liikumine kolmeosalise videoseeria “Eesti tuumajaama õhuloss” esimese episoodi. Videod annavad vastuseid küsimustele, kes on Eesti tuumajaama skeemi taga olevad inimesed; kelle raha eest ning kelle kasuks tegevus toimub ning milliste võtetega üritatakse eksitada avalikkust. Vastuseks meedias laialt levivale kallutatud sisuturundusele pakub seeria esimene osa sissevaadet kirjusse seltskonda, kes tuumajaama plaani Eestis eest veavad.

Oktoobrikuu järgnevatel kolmapäevadel avalikustatakse lisaks veel kaks episoodi, kus võetakse lähema vaatluse alla tuumajaama turundajate püramiidskeemi meenutavad äripraktikad ning propagandavõtted avaliku arvamuse mõjutamisel.

MTÜ Eesti Rohelise Liikumise juhatuse liige Madis Vasser kommenteeris: “Oleme kohaliku tuumalobi agressiivset tegevust hoolega jälginud juba mõnda aega ning soovisime oma teadmisi süstemaatiliselt ja lihtsasti jälgitaval moel jagada ka teiste huvilistega. Kogu esitatud info on koondatud avalikest allikatest, kuid tavainimesel võivad olulised seosed sageli jääda meediamüra või sihiliku eksitamise keskel märkamata. Loodame, et meie videod sisendavad vaatajates arusaama, et Eesti tänane tuumadebatt ei ole mitte oluline arutelu tuleviku energeetikalahenduste üle, vaid ühe väikese idufirma osanike kiire rikastumisprojekt.”

Videoseeria esimene osa on juba kättesaadav portaalis tuumainfo.ee, kust leiab lisaks ka faktipõhist teavet teoreetiliste moodultuumajaamadega seotud tehnilistest, majanduslikest, keskkondlikest, tervislikest ning sotsiaalsetest aspektidest tuumajaama rajamise ja käitamise ning tuumajäätmete riskide kohta Eestis. Eraldi on analüüsitud ka potentsiaalse tuumajaama standardseid hädaolukorra planeerimisstsoone, mis hõlmaksid terve Eesti territooriumi.

Soovime inimestele kriitilist meelt ja analüüsivõimet ning soovitame silma peal hoida nii tuumainfo.ee portaalil kui Facebooki lehel “Tuumaenergia? Tänan, ei”. Eesti Roheline Liikumine usub, et vaid täieliku info põhjal on võimalik vastu võtta paremaid ja kaalutletud otsuseid, mille tulemuseks on elamisväärne ühiskond ja keskkond.

Videoseeria esimene osa ja treiler on kättesaadavad ka ERLi Youtube'i kanalist aadressil