Ebakindlatel aegadel on ettevõtjatele katsumuseks töötajatele turvatunde pakkumine. Ehituse ABC poode opereeriva Optimera Estonia personalijuht Mari Oks räägib, millised palgale lisanduvad hüved aitavad töötajatel elujärge parandada.

  • Majandus
  • 24. märts 2023
  • Foto: Pixabay

„Hetkel on suur väljakutse tulla toime ja toetada töötajaid ebakindlates oludes. Kõiki mõjutab elukalliduse tõus ning see tekitas juba eelmisel aastal tööandjale suure palgasurve. Siiani oodatakse, et tööandja kompenseerib inflatsiooni,“ rääkis Optimera Estonia personalijuht Mari Oks.

Jätkuvalt on Oksa sõnul kaubanduses väljakutseks värbamine ja tööandja bränding. „Siinkohal on oluline panna rõhku olemasolevate töötajate rahulolule, et maine tööandjana oleks hea. Loomulikult tuleks teha veel väljapoole suunatud tegevusi, kuid eesmärk on, et töötajad ise soovitaksid ettevõtet kui head tööandjat ja oleksid seal töötades uhked,“ sõnas Oks. Siiski otsivad tööandjad pidevalt uusi võimalusi, kuidas töötajaid motiveerida ning nende igapäevaelu kindlustada.

 

Töötajad hindavad rahatarkust

 

Lisaks hügieenifaktoritele nagu konkurentsivõimeline palk, head töötingimused ja -keskkond, hindavad töötajad Oksa sõnul lisanduvaid hüvesid, mis aitavad elus teha tarku otsuseid. „Rahatarkus ja investeerimine on üha enam populaarsust koguvad teemad, mis toetavad töötajaid ka raskemates oludes. Aktsiatesse soodustingimustel investeerimise võimalus ei peaks jääma vaid idufirmade pärusmaaks, vaid seda võiksid pakkuda kõik teiste valdkondade ettevõtted,“ sõnas Oks. Ta lisas, et Ehituse ABC töötajad saavad soetada ettevõtte kontserni Saint-Gobaini aktsiaid soodustingimustel ning ettevõte lisab sellele omapoolse rahalise panuse.

Ettevõtte iga-aastase aktsiakampaaniaga käivad kaasas koolitused ja infomaterjalid aktsiatesse investeerimise kohta. „Eelmisel aastal korraldasime koolitusi ka igapäevaste rahaasjade korrastamiseks ning eelnevalt oleme harinud töötajaid pensioni ja maksude teemadel. Sellel aastal jätkame üldiste rahateemaliste koolitustega, kuna elukalliduse tõus nõuab meilt kõigilt rahaga tarka toimetamist ning tahame töötajaid selles osas teadmistega toetada,“ kinnitas personalijuht.

Tutvustamaks erinevaid investeerimisvõimalusi, on Saint-Gobain valinud oma ettevõtete töötajate sünnipäeva juubelite ja tööjuubelite kingituseks investeerimiskulla, mis on saanud töötajatelt palju positiivset tagasisidet.

Teise olulise hüvena, mis ei ole kaubandussektoris ja isegi Eestis väga levinud, toob Oks välja elukindlustuse. See tähendab, et töötaja perele on tagatud aasta palga ulatuses hüvitis, kui ükskõik kus, mitte ainult tööga seotud olukordades, peaks töötajaga juhtuma kurvalt lõppev õnnetus. Kuigi tegu on väga märkimisväärse hüvega, hindavad töötajad Oksa sõnul siiski ennekõike aktsiaprogrammi ja kingitavat kulda. „Need on koheselt realiseeritavad ja nähtavad asjad. Aktsiaprogrammi oodatakse väga, seda mitte ainult nooremate ja edumeelsemate, vaid kõikide töötajate seas üle Eesti,“ rääkis Optimera Estonia personalijuht. Programmis osalemise aktiivsus kasvab iga aastaga ning kui varem ei juletud enda raha aktsiatesse paigutada, siis nüüd, tänu teadlikkuse tõstmisele, on Oksa sõnul huvi suur.

Personalijuht lisas, et kaubandusettevõtete kohta on Ehituse ABC töötajaskond stabiilne ning kaadrivoolavuse protsent pigem väike, jäädes 17% ligi ning ettevõtte keskmine tööstaaž on 9 aastat. Seepärast on ettevõttel ka kindlustunne, et on uuenduste ja hüvedega edukalt hakkama saanud. Lisaks said Saint-Gobaini ettevõtted, seal hulgas Optimera Estonia Ehituse ABC, sel aastal juba seitsmendat korda järjest parimaid tööandjaid valiva instituudi Top Employers Institute ametliku sertifikaadi „Top Employer 2023“.