Homme, 30. augustil, toimub Rapla Kultuurikeskuses Vaimupuu meediakoolituse esimene koolituspäev, millest võtavad osa Rapla Vahtra Tugikeskuse ja Viljandimaa Singeli kliendid.

Meediakoolitust intellektipuudega inimestele toimub teadaolevalt Eestis esimest korda. Koolitus koosneb neljast koolituspäevast kahe kuu jooksul Raplas, Viljandis ja Tallinnas, õppematerjalid on koostatud rahvusvaheliselt tunnustatud lihtsustatud keele reeglite järgi.

Ajakirja Vaimupuu peatoimetaja Janek Muru sõnul on seda koolitust ammu oodatud. „Vaimupuu võtab alati rõõmuga vastu kõik intellektipuudega inimeste kaastööd. Tihti jääb mõni töö saatmata aga lihtsalt sellepärast, et kirjutaja kahtleb endas – tal puuduvad põhiteadmised ajakirjaniku tööst, ta ei tunne end piisavalt kindlalt,“ rääkis Muru. Koolitus ongi mõeldud innustama vaimupuudega inimesi väljendama ennast ja oma loovust läbi publitsistika, saatma kaastöid oma kodukandi tegemistest nii Vaimupuule kui mujale.

Klientide soovil on valitud ka koolitaja – kirjanik Kerttu Rakke, kes on meediaga kokku puutunud nii ajakirjaniku kui objektina. Ajakirja Vaimupuu kaas- ja keeletoimetajana on Rakke klientide jaoks ammune tuttav. „Igasugune looming vähendab stressi ja tõstab tervisenäitajaid, seega aitab meie meediakoolitus tõsta vaimupuudega inimeste elukvaliteeti,“ ütles Rakke. Tema sõnul pole eesmärk kõik koolitusel osalenud vaimupuudega inimesed meediasse tööle suunata, nagu võiks arvata praeguse töövõimereformi valguses. „Kirjaliku eneseväljenduse arendamine tuleb kasuks igas töös, aga ka tööväliselt,“ märkis Kerttu Rakke.

Koolitusel käsitletakse meedia ajalugu, selle liike ja tähtsust tänapäeval, õpitakse uudisnupu ja portreeloo kirjutamist ning hea pressifoto tunnuseid, vahetegemist kõmulehtede ja kvaliteetajakirjanduse vahel, sotsiaalmeedia eripärasid jne. Koolitusel vaheldub teooria praktikaga, aktiivselt osalevad õppetöö omandamisel ka klientide tegevusjuhendajad. Kokku osaleb koolitusel 20 kerge intellektipuudega klienti ja 4 tegevusjuhendajat.

Vaimupuu meediakoolitust intellektipuudega inimestele toetab hasartmängumaksunõukogu.

Ajakiri Vaimupuu tegutseb 2012. aasta jaanuarist (2011. aasta aprillist detsembrini ilmus ajakiri nime all Vaimukad). Ajakiri on mõeldud intellektipuudega inimestele, nende sõpradele, pereliikmetele, ametnikele jt. Lisaks ajakirja väljaandmisele Vaimupuu korraldab ja aitab korraldada üritusi, konkursse ja koolitusi. Tähtsaim projekt on iga-aastane fotokonkurss vaimupuudega inimestele, mis tänavu toimub juba kuuendat korda. Vaimupuu peatoimetaja ja ürituste eestvedaja on algusest peale olnud Janek Muru.

Vaimupuu tegemistega saab end kursis hoida www.vaimupuu.ee ja Vaimupuu Facebooki lehel.