Ühendkuningriigi taastuvenergiafirmad peavad valitsuse otsust külmutada taastuvenergiale eraldatavad toetused "katastroofiks", kirjutab Arni Alandi Rohelises Väravas.

Ühendkuningriigi Taastuvenergiaühendus (REA) väljendas oma hämmastust valitsuse otsuse peale lõpetada Madala süsiniku ehitusprogrammi (LCBP), mis on peamise populaarseima taastuvtehnoloogia - päikeseenergia - arendusprogramm, rahastamine.

REA peadirektori Philip Wolfe'i sõnul on valitsuse otsus täielikus vastuolus Uue rohelise leppega (Green New Deal), millest majanduskriisi ajal nõnda palju räägitud. Jutt käib suhteliselt väikestest summadest Ühendkuningriigi tootmise, tehnoloogilise arenduse ja kohalike töökohtade looomise toetamiseks. Wolfe'i sõnul on tegu väga lootusrikka tulevikuga tööstusharuga.

Suurbritannia keskkonnaministeeriumi kinnitusel ei ole lõplikku otsust LCBP rahastamise osas veel langetatud. Ministeeriumi pressiesindaja ütles, et programmi populaarsus on pannud elanikke päikesepaneele tellima juba sellisel hulgal, et tootjad jäävad turunõudluse rahuldamisega hätta. Sestap tuleb enne programmi edasist rahastamist paneelitootjatega läbi rääkida. Programmi raames on oma kodudesse väikeseid taastuvenergiaseadmeid, nagu päikesepaneele ja tuuleturbiine paigutavail inimestel võimalik taotleda rahalist toetust. Ministeeriumi teatel võib toetussumma esimesest aprillist koguni kahekordistuda ja järgmise aasta esimesest aprillist kavatsetakse juurutada süsteem, mis peab kodumajapidamiste taastuvenergiale üleviijaile toetuse tagama.

Ligi 600 liikmega REA aga nõuab fikseeritud tariifide kehtestamist võimalikult kiiresti. Ainult nõnda olevat võimalik taastuvenergia tootmisele tõesti hoog sisse saada, vastasel korral on päikesepaneelitööstus suures ohus.

Vaata ka: Anger as sun sets on government solar energy funding
Allikas: keskkonnauudiste portaal EDIE