Oodatakse kandidaate 2022. aasta parima mahetootja ja -toote konkursile. Konkursile „Parim mahetootja 2022“ oodatakse kandidaate kuni 4. juulini ja konkursile „Parim mahetoode 2022“ kuni 19. augustini. Parima mahetootja ja mahetoote konkursid toimuvad kolmeteistkümnendat korda. Konkursi eesmärk on tunnustada maheettevõtjaid ning edendada mahepõllumajandust.

  • Toit ja aiandus
  • 28. juuni 2022
  • Foto: 2021. a konkursil tunnustuse pälvinud maheettevõtjad, vasakult Matthew ja Piret Hill (Väike Mahetalu), Siim Sooäär ja Margit Lepp (Saare Maakari) ja Krista Kanniste (Wilawander) / Lauri Laan

„Parima mahetootja ja -toote konkurss on hea võimalus esile tõsta Eesti mahetootjad, kes panustavad enim kestliku toidusüsteemi edendamisse,“ ütles Maaeluministeeriumi toiduohutuse asekantsler Hendrik Kuusk. 

Kohvikud ja restoranid, aga ka näiteks koolitoidu pakkujad võtavad toiduainete hankimisel üha rohkem arvesse kestlikkuse põhimõtteid. „Toidutootmise kestlikkuse tagavad eelkõige mahepõllumajanduslikust tootmisest pärineva tooraine kasutamine, kohaliku ja lühikesest tarneahelast pärineva toidu pakkumine ning tooraine sesoonsuse arvestamine,“ lisas Hendrik Kuusk. 

Konkursile „Parim mahetootja 2022“ saavad kandidaate esitada nii organisatsioonid kui ka üksikisikud, sh kandideerija ise. Konkursile oodatakse mahetootjaid, kes ei ole varem konkurssi võitnud ja on mahepõllumajandusega tegelenud vähemalt kaks aastat. Esitamiseks tuleb täita ankeet. Kandidaatide ankeetide esitamise tähtaeg on 4. juuli.

Konkursile „Parim mahetoode 2022“ esitavad oma tooteid mahetöötlejad ise, esitada saab kuni kolm toodet. Tingimuseks on, et mahetoode oleks ankeetide esitamise tähtajaks müügil. Toodete ankeetide esitamise tähtaeg on 19. august.

2021. aastal pälvisid parima mahetootja tiitli köögiviljakasvatajad Piret ja Matthew Hill ettevõttega Väike Mahetalu OÜ. 2021. a parim mahetoit oli Saare Maakari OÜ küüslauguga grilljuust ja parim mahejook Wilawander OÜ rabarberi täismahl.

Parima tootja ja toote valivad välja erialaspetsialistidest koosnevad hindamiskomisjonid. Konkursside võitjad kuulutatakse välja sügisel.

Konkursside statuudid ja ankeedid leiab siit: maheklubi.ee/konkurss.

Ankeedid tuleb saata aadressile mahepm@gmail.com. Konkursse korraldab Maaeluministeeriumi tellimusel Eesti Mahepõllumajanduse Sihtasutus koostöös Mahepõllumajanduse Koostöökoguga.