Tartu tehnoloogiaettevõte BiotaTec OÜ on viimase aastaga teinud läbimurdelisi arendusi kriitiliste toormete hulka liigituvate metallide biokaevandamise tehnoloogiates. Arendustöö tulemusena saadakse erinevate mikroorganismide abil elektroonika romust, kaevandus- ja tööstusjäätmetest ning madala metalli-sisaldusega maakidest senisest oluliselt kiiremini ja keskkonnasäästlikumalt kätte tänapäeval kriitilise tähtsusega metalle nagu vanaadiumi, skandiumi, neodüümi,
praseodüümi ning ka väärismetalle, palladiumi ja kulda.

  • Ettevõtlus
  • 7. detsember 2022
  • Foto: Vabariigi Presidendi Alar Karis külastamas BiotaTec OÜ laborit / Pressifoto

„Edukas üleminek taastuvatele energiaallikatele, samuti digipööre, sõltub paljude kriitiliste toormete hulka kuuluvate metallide kasutuselevõtu võimalustest. Ilma neodüümita ei ehita ühtegi tuulikut ja elektriautod vajavad umbes kuus korda rohkem erinevaid metalle kui sisepõlemismootoriga autod. Samas on traditsioonilised metallurgiatehnoloogiad keskkonda reostavad ning energiaintensiivsed, mistõttu on võetud suund selliste tööstuslahenduste kõrgele maksustamisele, kehutades ettevõtteid seeläbi otsima uusi tehnoloogiaid. Lisaks on energiahinnad seoses Venemaa alustatud sõjaga viimasel ajal kiiresti tõusnud, viies vananenud tehnoloogiaid kasutavad metallurgiaettevõtted pankroti äärele. Kuna biokaevandamine on keskkonnasäästlikum ja madala energiakuluga, on maailmas plahvatuslikult kasvanud nõudlus uute, biokaevandamise lahenduste järele,” selgitas Biotatec’i teadusjuht Priit Jõers.

Biokaevandamise all mõistetakse tehnoloogiaid, mille abil eraldatakse metalle tahketest materjalidest nagu maagid ja tööstusjäätmed, kasutades selleks erinevate mikroorganismide poolt läbi viidavaid keemilisi reaktsioone. Näiteks ligi 20% kogu maailma vase ja 5% kulla toodangust saadakse biokaevandamise meetodeid kasutades. Võrreldes traditsiooniliste metallurgiatehnoloogiatega on biokaevandamine keskkonnasõbralikum, tarbides tunduvalt vähem energiat ja ohtlikke
kemikaale. Huvi biokaevandamise vastu on viimastel aastatel kasvanud, kuna kaevandatavate maakide pidevas languses olev metallisisaldus on  muutnud vanad tehnoloogiad liiga kulukateks, seda isegi ilma viimasel ajal toimunud energiahindade kiire tõusuta.

Sügisel leidis üks BiotaTec OÜ ambitsioonikatest plaanidest, nimelt e-romu väärindamistehnoloogia skaleerimine, tuge ka EASi ja KredExi ühendasutuse poolt, mille ekspertidest koosnev hindamiskomisjon otsustas toetada projekti rakendusuuringute programmist 1,94 miljoni euroga. Kolm aastat kestva arendusprojekti kogumaksumuseks on plaanitud 3,62 miljonit eurot.

BiotaTec alustas tööd biokaevandamise lahenduste väljatöötamisega juba  2010. aastal Eesti graptoliitargilliidiga, laiendades hiljem oluliselt  kriitiliste toormete allikate valikut mitmetele maakidele ja tööstusjääkidele. Tänaseks on BiotaTec OÜ arendustiimi poolt ellu viidud sadu parendusi, millega on erinevatele jääkidele leitud kõige efektiivsemalt kokku sobivaid spetsiifilisi mikroorganisme.

Kuna BiotaTec OÜ uued lahendused on olulised edukaks rohe- ja digipöörde elluviimiseks, ühines ettevõte eelmisel nädalal Rohetiigri algatatud ettevõtjate ühisavaldusega. “Oma tegevuses me näeme, et rohepööre on Eesti ettevõtetele ja laiemalt majandusele hea võimalus arenguks, mida tasub kindlasti ära kasutada,” selgitas Priit Jõers ettevõtte Rohetiigri algatusega liitumist.