Maailma üks juhtivaid taastuvenergialahenduste pakkujaid, 3,6 miljardi eurose aastakäibega kontsern BayWa r.e. omandas Läti päritolu päikesepaneelide hulgimüüja ProElektro, laiendamaks oma päikeseenergialahenduste ärimudelit Baltimaadesse. Tuleviku laienemisplaanides on ka esinduste avamine Eestis ja Leedus.
 

Tehingujärgselt jätkavad nii Lätis kui ka Eestis ja Leedus päikesepaneele, invertereid ja muid seotud komponente müüva ProElektro senised töötajad BayWa r.e. koosseisus ning ettevõtte ladu ja kontor jäävad toimima regionaalse sõlmpunktina. 

2011. aastal asutatud ja möödunud aastal 9,17 miljoni eurost müügikäivet näidanud ProElektro juht Ģirts Pēkals jätkab tulevikus BayWa r.e. Baltikumi päikeseenergia ärisuuna juhina.

"BayWa r.e. laienemine Baltikumi avab meie klientidele mitmeid uusi võimalusi läbi laieneva tooteportfelli, samuti paraneb toodete kättesaadavus ja meie logistiline võimekus. Meie jõudude ühendamine annab ka märkimisväärse positiivse tõuke kogu siinse regiooni päikeseenergia lahenduste turule ning kiirendab turu kasvu," lausus Ģirts Pēkals.

BayWa r.e. Solar Trade regioonidirektor Alexander Schütt märkis, et ProElektro omandamine tugevdab BayWa r.e. positsiooni Euroopa juhtiva päikeseenergialahenduste pakkujana ning on loogiline jätk ettevõtte Ida-Euroopa turgude kasvuambitsioonile. 

"Balti riikides peitub selles valdkonnas väga suur avamata potentsiaal – näiteks Eestis prognoositakse päikesepaneelide turu aastaseks kasvuks lähiaastate perspektiivis 30 protsenti. Meie ambitsioon on selles keskkonnas olla üheltpoolt toeks siinse piirkonna riikidele kliimaeesmärkide täitmisel ning ühtlasi toob see kaasa ka täiendavate töökohtade loomise siinsetes majandustes."

ProElektro ostutehing sõlmiti eelmise aasta detsembris ning tehing viidi lõpule tänavu jaanuaris. 

Üle maailma ligi 30 turul tegutseval BayWa r.e. kontsernil on Kesk- ja Ida-Euroopa maadest nüüd lisandunud Läti kõrval esindused ka Poolas, Bulgaarias ja Tšehhi vabariigis. Tulevikuplaanides on hulgimüügikeskuste avamine Ungaris, Rumeenias ja Slovakkias.

BayWa r.e. AG on maailma üks juhtivaid taastuvenergia lahenduste arendaja ja  teenuste osutaja. Grupp on toonud võrku elektrienergiat enam kui 5-gigavatises mahus ning ettevõtte hallatavate taastuvenergiavõimsuste kogumaht on enam kui 10,5 gigavatti. Sajaprotsendiliselt süsinikneutraalne ettevõte on ka iseseisev elektritootja ning tegeleb energiakaubanduse valdkonnas. 

Tänavu märtsis osales BayWa r.e. grupi ettevõte BayWa r.e. Energy Ventures päikesepaneelidest katusekattematerjale tootva Eesti ettevõtte Roofit.Solar 6,45 miljoni euroses rahastusringis.

BayWa r.e. suurimad aktsionärid on Münchenis peakontorit omav 19,8 miljardilise käibega BayWa AG ning juhtiv energiataristutesse investeeriv Šveitsi päritolu kontsern Energy Infrastructure Partners.