Aprillis saabub oodatud koolivaheaeg. Kuhu ja kuidas kevadel soodsalt reisida, annab soovitusi FlixBusi Baltikumi äriarendusjuht Angelina Kostiukova. 

„Bussiga reisimisel pole alati tähtsaim, mis on marsruudi lõpus, vaid see, mis on selle kestel,“ rääkis FlixBusi Baltikumi äriarendusjuht Angelina Kostiukova, millist rikkalikku reisielamust saab pakkuda bussitransport. Ta lisas, et bussiga reisimisel jõuab kohtadesse, maapiirkondadesse ja väikelinnadesse, mis pole õhutranspordiga alati ligipääsetavad. „Bussid pakuvad aeglast sõiduelamust ja rikkalike kogemusi, vahelduvaid maastikke ja linnasiluette, mida pole võimalik lennureisil kogeda,“ kinnitas ta. 

Muuhulgas tõstab Kostiukova esile bussireisi säästlikkuse nii keskkonnale kui rahakotile. „Võrdluseks, ühe reisija ja kilomeetri kohta eraldab buss 26g CO2-te, mida on vähemalt viis korda vähem kui autoga reisides ja vähemalt kaheksa korda vähem kui lennukiga reisides.Pealegi on piletid märksa odavamad kui auto või lennukiga liikudes, mispärast on see parim alternatiiv neile, kes soovivad võimalikult säästlikult reisida,“ rääkis ta. 

Järgnevalt toob Kostiukova välja kolm populaarset bussireisisihtkohta, kuhu saab Tallinnast ja Pärnust otse ja mugavalt bussiga sõita ning mida kevadel üksi, pere või sõpradega avastada. 

 

Fööniksina tuhast tõusnud Varssavi

 

„Kunagi nimetati Varssavit "Ida-Pariisiks". See oli üks Euroopa ilusamaid linnu, kuni see Teise maailmasõja ajal maatasa tehti. Viimaste aastakümnete jooksul on Poola pealinn Varssavi end uuesti üles ehitanud, tõustes tuhast taas üheks Euroopa suurlinnaks,“ rääkis Kostiukova, kelle sõnul on saanud sellest üks populaarsemaid sihtkohti Euroopas. 

„Põhja-Euroopas on temperatuurid juba parajalt soojad erinevateks vabaõhutegevusteks, mispärast tasub Varssavisse bussiga reisimisel kodust kaasa võtta jalgratas. Sellega on mõnus kohapeal linna avastada,“ soovitas Kostiukova

Sealses UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud vanalinnas jalutades saab Kostiukova sõnul tutvuda kõige sellega, mida Varssavil on pakkuda. Seal on arvukalt vaatamisväärsusi, nagu Varssavi kuningaloss, Barbicani muuseum, Püha Jaani katedraal ja arvukalt monumente. Piirkonnas on ka palju poode ja kohalikku kööki pakkuvaid restorane.

 

Kuhu minna ja mida teha?

 

Jalutage mööda kaupluste, restoranide ja vaatamisväärsustega ääristatud kuninglikku teed, mis on kahtlemata sealseid kuulsamaid tänavaid. 
Vaadake linna uhkeimat lossiväljakut ja seal asuvat Sigismundi sammast.
Chopini interaktiivne muuseum annab võimaluse kogeda ja tutvuda Poola kuulsaima helilooja Frédéric Chopini elu ja loominguga. 
Vaadake kella Euroopa kõrgeimast kellatornist. 
Varssavis tasub külastada veel üht suurimaid juudi kalmistuid maailmas, kus on hinnanguliselt üle 250 000 haua.
Kopernikuse teaduskeskust tasub kindlasti külastada, kui reisida koos lastega. Selle eksponaatide hulka kuuluvad planetaarium, teaduslaborid ja palju muud.
Suursuguse kogemuse saab Varssavi Rahvusmuuseumist, kus näeb nii Poola kunsti kui ka teoseid Vana-Kreekast, Egiptusest ja teistest Euroopa kunsti kogudest. 
Või külastage neoonimuuseumi – ainsat omataolist muuseumi Euroopas.
 

Praha kui arhitektuuri Paabel

 

„Tšehhi pealinn Praha on kui päris elu arhitektuuriõpik. Seal on romaanistiilis kabelid ja keldrid, gooti katedraalid, barokkstiilis paleed ja aiad, juugendstiilis ehitised ja ainulaadne kubistlik arhitektuur, mis muudavad selle kohaks, millel pole maailmas vastet,“ rääkis FlixBusi äriarendusjuht, miks tasub Prahasse vähemalt korra elus sõita. 

Ta lisas, et vähestel linnadele on sama maagiline jõgi nagu Vltava, kus ainuüksi Prahas kaardub üle selle rohkem kui kolmekümmend silda. Samas leiab ta, et selle ajaloolised aiad ja pargid on tõenäoliselt Praha üks suurimaid aardeid. Kokku on neid üle kahesaja, millest vanim asutati keskajal. 

 

Kuhu minna ja mida teha?

 

Üks parimaid asju, mida Prahas teha, on jalutada õhtuhämaruses üle Praha vanima Charlesi silla.
Põnevat ajalugu ja arhitektuuri pakub Praha loss ja sealne, 16. sajandil lossivalvurite majutamiseks ehitatud värviliste majadega ääristatud tänav. 
Külastage üht muljetavaldavamaid gooti stiilis Jumalaema kirikut enne Týni
või Praha moodsa arhitektuuri musternäidist Tantsivat maja. 
Sõitke kesklinnast aurulaevaga Praha loomaaeda, mida peetakse õigustatult üheks maailma kaunimaks loomaaiaks.
Sõitke ajaloolise trammiga ja külastage Žižkovi teletorni vaateplatvormi.
Või puhake Praha ühes suurimas ja romantilisemas oaasis, mida kutsutakse Petříni aedadeks ning jalutage parimateks vaadeteks sealse künka otsa. 
Väga oluline ja vaatamist väärt on sealne roomakatoliku sümbol – Praha Jeesuslaps. 
 

Berliin, mis lubab olla mis iganes sa tahad

 

Berliin on linn, kust leiab midagi igale maitsele, alates muuseumidest ja vaatamisväärsustest kontsertide, kirbu- ja toiduturgudeni. „Just linna mitmekesisus on see, mis kutsub inimesi tagasi,“ rääkis Kostiukova.

Kahtlemata teeb Kostiukova sõnul Saksamaa pealinna eriliseks selle ajalooõpikutest tuttav minevik. „Berliinil on kaks erinevat nägu, üks suunaga läände ja teine idasse, mille erinevust täna kogeme ennekõike arhitektuuris ja kindlasti tasub seal olles jalutada mööda Berliini säilinud müüri.“ Ta lisas, et sageli jääb Berliin külastajatele meelde läbi kohalike avatuse ja lahkuse. „Siin ei vaata keegi kellelegi viltu tema riiete, soengu või muu iseloomuliku tunnuse pärast. Siin saab olla täpselt selline, nagu igaüks südames soovib.“

 

Kuhu minna ja mida teha?

 

Nautige parimat vaadet linnale Berliini teletornist. 
Või parimat teist vaadet linnale Kollhoffi torni vaateplatvormilt. 
Arhitetuuriliselt pakkub rikkalikku kogemust veel linna üks olulisemaid hooneid, neobarokkli parlamendihoone. 
Parlamendihoonest kvartali jagu lõunas seisab Brandenburgi värav, mida peetakse Berliini üheks ikoonilisemaks maamärgiks.
Pühapäeviti tasub külastada Mauerparki vabaõhu karaoket ja sealset kirbuturgu.
Lõõgastuge lossiaeda meenutavas Körnerparkis. 
Poodlemiseks pakub rikkalikult võimalusi Schwarzenberg House’i turg. 
Kolmapäeviti tasub seada sammud Berliin Filharmoonia tasuta lõunasele kontsertile.
Põnevat muuseumielamust, mis võiks eriliselt meeldida lastele, saab arvutimängudele keskenduvast Computerspielemuseum.
Avastage Berliini maa-alust metrood kabriotuuriga.
Alati tasub külastada ka loodus- ja ajaloomuuseumi Museum für Naturkunde dinosauruseid. 
 

„Olgu sihtkohaks Varssavi, Praha või Berliin, need linnad ei valmista pettumust. Niisamamoodi pakuvad rikkalikke elamusi teepealsed linnad ja külad,“ rääkis Kostiukova ning rõhutas, et kevadisel väljasõidul võib ühe reisi jooksul külastada mitut erinevat linna. Näiteks jäävad bussisõidu teekonnale sellised Läti linnad, nagu Bauska, Jelgava, Riia, ning Leedus Vilnius, Kaunas, Druskininkai, Marijampole, Panevezys ja Siauliai.