Aiatehnika kasutamise kõrghooaeg on käes – millist kütust valida ja kuidas tehnikat hooldada, et tagada töökindlus ning pikk eluiga?

Mootorikütuste tootejuhi Teedo Meltsi sõnul on väiksemates kanistrites kütusemüük hoogustunud, mis on märk sellest, et suvised aiatööd on täies hoos. „Peamiselt ostetakse väikemootoritele kütust 5L ja 10L kanistrites, samuti on hüppeliselt suurenenud  erikütuste, mootoriõlide ja muu aiatehnika hoolduseks vajamineva ostmine,“ lausus Melts nentides, et enne aiamasinale kütuse ostmist tuleks endale selgeks teha, millist kütust tohib ja ei tohi konkreetses seadmes kasutada.

Husqvarna järelhoolduse spetsialist Aivo Smitt nentis, et muruniidukite, -traktorite, -trimmerite, rohu – ja hekilõikurite ning teiste aiatööriistade pika eluea tagamisel tuleb kõiki tööriistu otstarvepäraselt kasutada ning regulaarselt hooldada. „Aiamasinaid peaks hooldama vastavalt kasutamise intensiivsusele, kuid kehtib põhimõte, et mida rohkem kasutad, seda sagedamini tuleb masinaid ka hooldada,“ lausus Smitt.

Spetsialistid jagasid kolm nippi, kuidas tagada aiatööriistadele pikk eluiga:

Tutvu kasutusjuhendiga

Enne ükskõik millise aiatööriista kasutamist tuleb tutvuda toote kasutusjuhendiga, sest igal seadmed on oma juhised seadme parimaks toimimiseks ning hooldamiseks. Näiteks on suur vahe, kas mootorsaagi kasutatakse koduõue õunapuu pügamiseks või igapäevase tööriistana talvel puid tehes. Levinumate toodete kasutusjuhendid on leitavad ka internetis.

Vali õige kütus ja määrdeained

Kõikide aiatööriistade puhul tuleks valida kasutatav kütus ja määrdeained, mida on kasutusjuhendites soovitatud.

Teedo Meltsi sõnul on aiatehnika kütusevalikul kaks võimalust – mootoribensiin 98 ning spetsiaalne alkülaatbensiin. „Bensiin 98 ei sisalda bioetanooli ning sobib kõikides aiamasinates kasutamiseks, kuna ei seo vett ehk ei põhjusta mootori oksüdeerumist. Me ei soovita kasutada mootoribensiini 95, kuna etanoolisisalduse tõttu see aiatööriistadele ei sobi,“ selgitas Melts. Ta lisas, et 95 bensiini kasutamisel tuleb ka arvestada, et kui midagi peaks aiamasinaga juhtuma, siis ei kuulu need garantiikorras lahendamisele, sest kasutatud on ebasobivat kütust.

„Alkülaatbensiin see-eest on spetsiaalselt väikemootoritele välja töötatud fossiilne kütus, mis on küll kõige masinasõbralikum ja keskkonna suhtes säästlikum, kuid see-eest ka kõige kallim,“ lausus Melts, tuues välja, et alkülaatbensiini saab soetada teenindusjaamadest.

Mootorikütuste tootejuht rõhutas, et lisaks õige kütuse valimisele on oluline ka kütuse õige säilitamine. „Soovituslik on osta korraga nii palju kütust, kui lähiajal ära tarbitakse, sest kütuse omaduste ja kvaliteedi säilitamiseks on tarvis stabiilset keskkonda. Näiteks ei tohi kanister sattuda puuriida ääres päikese kätte ja kindlasti ei tohiks kütust säilitada kanistris üle talve,“ lausus Melts.

Hooaja lõpus vii läbi põhjalik hooldus

Kuna valdavalt kasutatakse aiamasinaid hooajaliselt, siis on mõistlik peale hooaega tööriist korralikult puhastada, kuivatada ning teha üldine ülevaatus ja hooldus. „Selle käigus tuleb kontrollida, et kõik kinnitused on kinni ning midagi pole vigastatud. 4-taktiliste mootoritega masinatel tuleks vahetada karteris mootoriõli ning puhastada või vajadusel vahetada õhufilter. Samuti kontrollida, teritada või vahetada lõikevarustus,“ kirjeldas Husqvarna järelhoolduse spetsialist. Hooaja lõpus tehtud korralik hooldus seab töövahendi valmis järgmiseks hooajaks.


Bioneer.ee soovitab muru niita vaid nendest piirkondadest, kus toimub reaalne inimtegevus. Nii ei kurna te ka oma tööriistu üle, need peavad kauem vastu ja säästate kütust, naabrite närve ja enda isiklikku aega meeldivamate tegevuste peale.