Tänapäeval teab igaüks, et arvutit, autot ja kohvimasinat on mõistlik regulaarselt hooldada. Selline käitumine tundub loomulik, sest hooldamine pikendab masinate eluiga. Kuid meie elu ei koosne ainult masinatest. Meie kodudes on ka teistsuguseid väärtuseid. Palju tarkuseid ja häid mõtteid on kirja pandud raamatutesse. Idee poolest on raamatud kestvuskaup, mis säilitavad mõtteid kordi kauem kui arvutid. Kas te teadsite, et ka raamatud vajavad regulaarset hoolitsust. Ei teadnud? Siis on järgnevad nõuanded just teile sobivad.

Raamatud on valmistatud paberist ja papist, seega moodustab põhiosa nende massist orgaaniline aine. Paberi ja papi koostismaterjal tselluloos ei ole eriti vastupidav materjal: ta kipub hävinema valguse, niiskuse, liigse soojuse ja mikroorganismide koostoimel. Et raamat säiliks kaua, tuleb teda kaitsta kahjustavate tegurite eest.

Raamatute paigutamine

Raamatuid on mõtet hoida kinnistes raamatukappides või klaasidega riiulitel. Raamaturiiulid tuleks asetada toa siseseinte äärde, ahjudest ja radiaatoritest eemale ning varjule otsese päikesevalguse eest.

Raamatukappidele on õigem teha hästi lihtsa jaotusega uksed, mida avades oleks käepärast võimalikult palju riiuleid. Kui kapi ees on ruumi vähe, tasuks eelistada lükand- või ruloouksi.

Kui ruumi on piisavalt ja raamatuid on kodus palju, siis on mõtet need kõik koondada ühte tuppa. Selle toa tekstiilid (kardinad, laudlinad jms) võiksid olla rohelised. Nimelt kahjustavad valgusspektri rohelised kiired paberit kõige vähem. Kõige kasulikum on raamatuid hoida hämaravõitu toas.

Tolm ja raamatud

Tolm kahjustab raamatuid. Et vähendada tolmu mõju, on mõtet raamatud asetada riiulile tihedalt. Samas suuruses raamatute asetamine kõrvuti on heaks kaitseks tolmu vastu ja on ka silmale hea vaadata.

Paar korda aastas tasub raamatud kappidest välja tõsta ning neid õrnalt tolmuimejaga puhastada. Kindlasti on mõtet puhastada ka riiulite ja kappide sisepindasid.

Nahkköites raamatuid värskendab pühkimine vahustatud munavalgesse kastetud vatitupsuga.

Raamatud kuivas ja väga soojas korteris  

Kui korter on väga soe ja kuiv, siis võib tselluloosikiude siduv liimaine liigselt kuivada ja lehed võivad muutuda rabedaks. Liigse kuivuse korral on mõtet kaaluda õhu niisutamise võimalusi. Normaalne õhuniiskus on hea ka teie enda tervisele.

Raamatud niiske õhuga korteris

Niiskes õhus kipub raamatutele tekkima hallitus. Hallituse tunneb ära hallide või värviliste jahuste plekkide järgi. Seente jäetud plekid on väga püsivad ja neid on peaaegu võimatu eemaldada. Pikapeale lõhuvad hallitusseened ka paberi, ühesõnaga hävitavad raamatu.

Hallitusplekke võib proovida eemaldada 3-protsendise vesinikülihapendiga. Puhastatava lehe ja järgmise lehe vahele asetatakse puhas paberileht. Plekki töödeldakse õrnalt vesinikülihapendiga. Ülejääk kuivatatakse majapidamispaberiga. Seejärel leht loputatakse ja jäetakse kuivama. Kui plekk ei kao, tuleb protseduuri korrata.

Kuna niiske raamatu lehtedel tekib kergesti hallitus, siis tuleb märjaks saanud raamat korralikult kuivatada. Niiske raamatu lehtede vahele pannakse majapidamispaberit ja lastakse õhu käes kuivada. Radiaatoril või ahju kõrval kuivanud raamatu lehed kipuvad kortsuma. Kortsunud lehti on võimalik sooja triikrauaga sirgemaks triikida läbi mitmekihilise majapidamispaberi. Otse raamatut triikides võib trükivärv laiali minna või raamat kollaseks tõmbuda.

Raamatute puhastamine

Määrdunud raamatud tuleks puhastada. Eriti kipuvad määrduma kooliõpikud. Vanematel on koos lastega kevadeti viisakas kasutuses kooliõpikud üle vaadata. Keegi ei taha uuel aastal musta või katkise raamatuga alustada.

Näpujälgede eemaldamiseks hõõrutakse kohta kuiva valge seebiga ja seejärel pühitakse plekk üle puhta ja niiske lapiga. Märg koht kuivatatakse kohe majapidamispaberi abil.

Rasvaplekkide eemaldamiseks triigitakse lehte läbi imava paberi. Vanade rasvaplekkide eemaldamiseks raputatakse plekile kriiti või mõnda muud olemasolevat adsorbenti, seejärel kaetakse plekk majapidamispaberiga ja triigitakse sooja triikrauaga üle. Pärast triikimist eemaldatakse adsorbent. Kui plekk pole kadunud, korratakse toimingut. Värsketest rasvaplekkidest on võimalik mõnikord lahti saada ka värske saiatükiga hõõrudes.

Raamatutele tasub lugemise ajaks panna ümber ka spetsiaalsed kaaned või raamatupaber. Nii säilib raamat kauem puhtana.


Allikas: A. Kogerman „999 nõuannet“ Tallinn „Valgus“ 1989