Toataimed muudavad kodud ja kontorid hubasteks, pakuvad silmailu ning puhastavad õhku. Et toataimed oleksid elujõulised, tuleb nende eest hoolitseda. Bioneer uurib, kuidas olla keskkonnahoidlik taimeomanik.

  • Tunne oma toataimi. Taimede tundmine annab sulle infot, kuidas oma roheliste lemmikute eest hoolitseda. Nii ei kasta sa lilli üle, ega lase neil ära kuivada. Oluline on teada ka seda, millist mulda lill ümberistutamisel vajab.

  • Et su kodune potitaimede valik oleks elujõuline, tasub lilled kevadeti uude mulda ja suuruse poolest sobivamatesse lillepottidesse ringi istutada. Õige hoolitsus tagab taimede pikema eluea.

  • Eelista looduslikust või taaskasutatavast materjalist lillepotte, sest plasti on meie elukeskkonnas niigi palju. Savist lillepottide eeliseks on nende poorsus, mis muudab poti "hingavaks".

  • Vii kasutamiskõlblikud lillepotid taaskasutusse, näiteks Uuskasutuskeskusesse. Pese lillepotid enne teise ringi poodi viimist korralikult puhtaks. Helista enne lillepottide taaskasutusse viimist kogumiskohta ja küsi, kas nad ikka võtavad lillepotte vastu. Heas korras lillepotte ja potiümbriseid võib müüa ka kirbuturul või veebis.

  • Taaskasuta lillepotte või potiümbriseid ise. Kauniilmelist lillepotiümbrist võib kasutada näiteks pisividinate hoidmise nõuna. Köögis saab suuremasse lillepotti peitu panna pesukäsnad ja nõudepesuvahendi – nii tundub köök kenam. Kööki sobivad paremini auguga lillepotid, sest sealt pääseb vesi välja. Suuremat kaunistustega lillepotti võib kasutada ka pultide hoidmise anumana.

  • Taaskasuta ka katkiseid savist lillepotte. Savipottide killud sobivad hästi istutamise ajal lillepotti põhja mulla alla. Nii ei pudene muld potist välja.

  • Katkised plastist lillepotid vii plastpakenditele mõeldud prügikasti. Me oleme harjunud pidama plastpakendiks viinerite karpe, saiakotte ja limonaadipudeleid, aga lillepoti pakendiks liigitamine tundub paljudele ootamatu. Plastist lillepott on taime pakend ja selle võib visata pakenditele mõeldud konteinerisse.

  • Katkised klaasist lillepotid vii klaasile mõeldud konteinerisse. Orhideesid istutatakse sageli klaasist lillepottidesse. Kui orhidee lillepott juhtub purunema, siis sobib see klaasikonteinerisse viimiseks. Klaasi saab uuteks klaasnõudeks ümber töödelda.

  • Kasuta toalillede ümberistutamiseks võimalikult lähedalt toodud lillemulda, sest nii hoiad kokku transpordikilomeetreid. Kui sul on valida näiteks Hollandist või Eestist toodud lillemuldade vahel, siis tasub eelistada kodumaist.

  • Suuna lillemulla pakend kogumiskonteinerisse. Muld on enamasti pakendatud kilesse ja kile on ümbertöödeldav. Kogumiskonteinerisse viidud puhas kilepakend ei pea alati olema pärit toidukaupade ümbert, nagu sageli ekslikult arvatakse.

  • Vana muld vii prügikasti viskamise asemel tagasi loodusesse. Kui viskad mulla kilepakendis prügikasti, siis muudad selle prügiks. Muld muruplatsil või metsa all saab aga uue elu. Kui oled kasutanud erinevaid lilleväetiseid ja kui sa pole kindel lillemulla päritolus, siis ära seda juurviljapeenrasse puista. Pane muld parem kuskile lillepeenrasse või aianurka.

  • Korja lillepottide kaunistuseks vajalikud kivid ise. Kaktuste potte kaunistatakse kivikestega, mida saab poodidest osta. Bioneer soovitab kenad kivikesed ise korjata, sest nii tekib põhjus mereranda jalutama minna ja tubasest rutiinist välja saada.

  • Puhasta toataimi korduvkasutatavate lappidega või vee abil. Kaubandusvõrgus on müügile tulnud ühekordsed puhastuslapid toataimedele. Mõnikord on need lapid vahaga immutatud ja teinekord mitte. Küsi endalt, kas su lill vajab kindlasti ühekordse lapiga puhastamist või piisab lihtsalt veega loputamisest. Ühekordsed lapikesed on pärast kasutamist prügi, mida ei saa ümber töödelda.

  • Kasuta looduslikku päritolu ohutumaid väetiseid. Vajadusel küsi müüjalt nõu.

  • Kasta toataimi lumesulamisveega või vihmaveega. Lilledele sobib „taevast alla sadanud vesi“ oma pehmuse tõttu väga hästi. Sina saad vihma- ja lumesulavett kasutades säästa joogivett.

  • Leia üleliigsetele toataimedele uus omanik. Kui mõni su taimedest on kasvanud liiga suureks või kolid väiksemale elamispinnale, siis tasub ilusate toataimede prügikasti viskamise asemel leida neile uus omanik. Äkki mõni su sõpradest tahab oma koju toataime? Kuulutada võib ka tasuta asjade ära andmiseks mõeldud veebikeskkondades. Mõnikord on toataimede äraandmise kampaaniad ka lillepoodides.

  • Paku ise toataimedele uut kodu. Kui tahad oma elamise rohelisemaks muuta, aga ei soovi suuri summasid kulutada, siis anna oma sõpradele teada, et oled toataimedest huvitatud. Kevadel, kui taimi ringi istutatakse, on üsna suur tõenäosus, et mõni vahva potilill kuskil ikka üle jääb.

  • Kui kuulud nende inimeste hulka, kelle meelest on lillede ringiistutamine kevadeti hirmus tüütu ja igav kohustus, siis tee oma kodus lilleistutamise talgud. Kutsu sõbrad külla ja tehke tubaseid mullatöid koos. Talgutega võid siduda ka lillevahetusürituse, kus osalejad saavad omavahel toataimi tasuta vahetada. Nii kaob vajadus minna lillepoodidesse ostlema.

  • Kingi lõikelillede asemel elusaid potililli. Lõikelilled närtsivad väga kiiresti ja omavad sageli suurt ökojalajälge (transpordikilomeetrid, väetamine, kasvuhoonete soojendamine jne). Potitaim on aga kestvuskaup, mis võib inimest rõõmustada aastaid. Enne õitsevate toataimede kinkimist uuri, ega kingi saaja pole näiteks allergik.

  • Kui leiad toataimedelt kahjurid, siis võitle nendega. Sa ei pea taime kohe minema viskama, vaid võid aidata tal kahjuritest vabaneda.