Kuna mobiilirakendused muutuvad üha keerukamaks ja neid kasutatakse aina rohkem, on seadmete ülekuumenemine muutunud tõeliseks murekohaks. Lisaks erinevatele tegevustele, mida kasutajad saavad oma telefoni kaitsmiseks ise teha, on hakanud ka mobiiltelefonide tootjad leidma viise, kuidas säilitada telefonide stabiilsem temperatuur laialdasel kasutusel.
- Jäätmed
- 12. november 2018
- Foto: Pressifoto
Nimelt on Hiina tehnoloogiaettevõte Huawei kasutajaharjumusi silmas pidades tulnud välja uue soojuse hajutamise tehnoloogiaga, mis kasutab grafeenkilet ja vedelikjahutust, et kaitsta telefoni ülekuumenemise eest. Uudne lahendus on äratanud suurt tähelepanu, kuna võimaldab lähemalt uurida grafeenitehnoloogia põhjalikku kasutamist nutitelefonides.
“Grafeeniga soojusjuhtimise tehnoloogia, mille Huawei ja Cambridge'i ülikool koos välja töötasid ja kasutusele võtsid, ning sellega seotud patendidokumendid on samm edasi nutitelefonide arengus,“ selgitas Huawei tarbijatoodete äri tegevjuht Richard Yu. Tegemist on tehnoloogiaga, mis võib viia nutitelefonide soojuse hajutamise täiesti uuele tasemele, pakkudes tarbijatele nutitelefoni pikemat kasutust ja kaitstes telefoni ülekuumenemise eest.
Grafeeni saab kõige paremini kirjeldada õhukese grafiidikihina, mis on kõrge soojusjuhtivusega süsiniku nanomaterjal. “Seda on kutsutud ka „uute materjalide kuningaks” – eeskätt tänu selle muljetavaldavale võimekusele juhtida soojust neli korda paremini, kui seda suudab tavaline alumiiniumisulam, ja tosin korda paremini kui vask,“ kirjeldas Yu. Uus tehnoloogia leidis kasutust Mate 20 seerial, täpsemalt Mate 20 X-il. Eesti turul on saadaval Mate 20 Pro.
Avaldatud patendidokumendi kohaselt töötas Huawei välja spetsiifilise funktsionaliseeritud grafeeni ja selle valmistamismeetodi. Huawei esindaja sõnul grafeen ei lahustu vees ega ka teistes levinud orgaanilistes lahustites, mistõttu tuleb selle eeliste maksimaalseks ärakasutamiseks materjal funktsionaliseerida. Vastavalt patendidokumendile suudab värskelt funktsionaliseeritud grafeen „murda“ soojusjuhtivuse kitsaskoha soojusjuhtivate materjalide osas, mille tulemusena soojusjuhtivus paraneb koguni 50 protsenti.
Lisaks aitab grafeenist nanomaterjalide suur soojusjuhtivus vältida tüüpilisi soojusjuhtivusest ja teoreetilisest eripinnast tingitud probleeme. Materjali on olemasolevate vahendite ja tehnoloogiatega võimalik saata masstootmisesse keskkonnasõbralikul ja senisest odavamal viisil. Seega on tõenäoline, et tehnoloogia leiab tulevikus laialdast kasutust ja sellel on hulgaliselt ärilisi väljavaateid, kuid selle tööstuslikul kasutamisel tuleb siiski lahendada terve rida probleeme. Näiteks võib juhtimine põhjustada lühise või võib materjali suur eripind põhjustada ebaühtlast hajumist.
Grafeeniga seotud teadustöö ja avastused hinnati 2010. aastal Nobeli preemia vääriliseks, ent materjali on jätkuvalt väga raske masstootmisesse saata. Huawei hiljuti lansseeritud Mate 20 seeria telefoni Mate 20 X-i grafeeni kasutuselevõtt viitab sellele, et ettevõte on materjalist masstootmisega edukalt algust teinud.
Tänavusel ülemaailmsel intellektuaalomandi päeval kinnitas Huawei tarbijatoodete äri tegevjuht Richard Yu Hiina sotsiaalmeediaplatvormil Weibo, et ettevõte on viimase kümne aasta jooksul investeerinud teadus- ja arendustegevusse üle 349 miljardi jüaani. Sellised investeeringud on võimaldanud Huaweil arendada välja hulgaliselt silmapaistvaid tehnoloogiaid, sealhulgas hankida grafeeniga soojusjuhtimise patendi.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta