Pooleteise kuu jooksul alates sõbrapäevast, 14. veebruarist kuni 31. märtsini on botaanikaaias avatud kunstniku Ülle Järve maalinäitus lilledest, mis kutsub üles oma kodu kujundamisel riputada seinale üks lillemaal, mis rõõmustaks meie meeli iga päev.

Ülle Järve on kunstnik, kuid ka suur toataimede lemb, kelle elus veel hiljuti kippus tubane lilleaed mängima suurt rolli – kõik 560 taime vajasid erilist tähelepanu. Tema kollektsiooni kuulusid uhke sukulentide pere ja paljud teised taimed. Kunstniku lillearmastus on suur, aga just Türi tulbipäevad inspireerisid teda lõuendile kandma lillemotiive. Pandeemia tõttu jäi tookord näitus üles seadmata, aga alates teisipäevast, 14. veebruarist on võimalik Tartu Ülikooli botaanikaias Ülle Järve maale näha – lõuenditelt võib leida tulpe, mõne pojengi, maguna, karukella ja helgetes toonides artišoki – ka aednike hing pole puutumata jäänud.

„Maalin lilli kevadeti, kui tunnen, et vajan uut ja värsket energiat. Mitmetel mu piltidel on papagoitulpe kujutatud ja nendega on ka oma avastamise lugu,“ rääkis kunstnik. „Kunagi, umbes kümme või veidi rohkem aastaid tagasi armusin nende lillede ebatäiuslikesse õitesse. See tundus nii loominguliselt põnev, sest iga õis oli kordumatu. Töötasin sel ajal lillepoes ja õite pildid sibulapakkide etikettidel tundusid nii võrratud, et kohe pidin neid ka endale aeda ostma. Paraku ei olnud kevadel sugugi mind ootamas selline õite meri, mida olin sellistest kogustest sibulatest oodanud. Õitsesid vaid mõned taimed ja sordiehtsust sai ka vaid vähestel tuvastada – selline ebaõnn tegi nõutuks, olin ennast ikka rohenäpuks pidanud. Minu vanaema ja tädi elatusid taimekasvatusest. Olin seda kõike ju näinud, et kuidas ja mis.“

Lillede maailm võlub kunstnikku, tema maalidelt võib näha pühendumusega jäädvustatud õite korrapäratut voolavust ja värvide-, vormide-, varjude-, valgusemängu. Nagu Ülle Järve ise kirjeldas: „See on kui üks lõputu seiklus ja tagaajamine“.

Ülle Järve on andekas kunstnik, kes töötas 30 aastat tagasi graafilise disainerina Vaal Galeriis. „Pärast keskkooli sattusin sinna tööle – tuntuim töö sellest ajast Raadio Kuku firma sümboolika, see sai tehtud nüüdseks üle 30 aasta tagasi.“ Samuti on ta illustreerinud mitmeid raamatuid ja õppematerjale, täiendanud end Eesti Kunstiakadeemias. Ta on koostööd teinud Kaari Sillamaa laste muusikaliteatriga, kus täitis rekvisiitori, kostümeerija ja kunstniku rolle. Aastaid juhtis Ülle Järve Türi majandusgümnaasiumi laste käelise tegevuse ringi.

„Kokkuvõttes olen suur katsetaja ja elukestev õppija. Mulle meeldib töötada erinevate materjalidega ja miksida omavahel tehnoloogiaid. Enamasti kõnetavad mind põnevad materjalid, mis kutsuvad endaga tutvust tegema. Kätt olen proovinud keraamika, vitraaži, portselanmaali, tekstiili, metallehistöö, keevitamise, nahakunsti, mosaiigi, puidu, rekvisiitide valmistamise, graafilise disaini, maali, graafika, raamatute illustreerimise ja graveerimise alal,“ rääkis Järve.

Näitus „Õis igasse päeva“ kutsub üles oma kodu kujundamisel riputada seinale ka üks lillemaal, mis rõõmustaks meeli iga päev. Ülle Järve lillemaalidega näitus jääb Tartu Ülikooli botaanikaaia õppeklassis avatuks 14. veebruarist kuni 31. märtsini. Näitust saab külastada botaanikaaia piletiga.