Noorte Keskkonnaühisus on kolme gümnasisti poolt asutatud aastavanune organisatsioon. Esimese aasta jooksul on nad saavutanud palju – korraldatud on kampaania ,,Minu panus rohelisemasse homsesse, aga sina?” mille käigus tuntud eesti inimesed tutvustasid igale ühele kergesti kätte saadavaid keskkonnasäästmise nippe. 7. septembril toimus Viru Keskuses Keskkonnaühisuse poolt korraldatud puhta õhu päeva üritus “Homme tahan hingata”, kus sai kuulata ekspertide esitlusi ning neile esitada otseseid küsimusi.

  • Inimene, kogukond, ühiskond
  • 23. oktoober 2023
  • Fotod: 7. septembril Viru keskuses toimunud teemapäev: "Homme tahan hingata!" / Janek Jõgisaar

Noorte Keskkonnaühisus loodi eesmärgiga ühendada Eesti keskkonnahuvilisi noori ja anda neile võimalust ennast neil teemadel harida. Korraldatavatel üritustel on noortel võimalik  kohtuda spetsialistidega, kuulata nende loenguid, osaleda interaktiivsetes töötubades ning küsida oma ala ekspertidelt otse ja ausalt tekkinud küsimusi. Selle organisatsiooni erilisus seisneb selles, et tegu on noortelt noortele suunatud ettevõtmisega. Asja juhivad noored. Teemad, mida käsitletakse, on välja valitud kuulajate eakaaslaste poolt,  lootes noorteni jõuda vahetumalt.

Bioneer.ee küsimustele vastas Noorte keskkonnaühisuse tegevjuht Johanna Martinson:


Noorte Keskkonnaühisus on suhteliselt noor organisatsioon. Mille poole te püüdlete? Mis on teie eesmärgid?

Meie tänane moto või eesmärk on: Me soovime aidata noortel end kurssi viia suurte globaalsete väljakutsetega, anda päevakajalistele teemadele  uue vaatenurga, ja kes teab, äkki seeläbi lahendame nii mõnegi probleem siin maamunal.

Selge. Et teie suundumus on sarnaneb Bioneeri omaga - jagada inimestele teadmisi. Paraku olen ma sel suvel vestelnud päris paljude noortega, kes vastavad, et keskkonnateemad neid ei kõneta? Kas teil on olemas mingi salavõti, mis aitab jõuda oma sõnumiga noorteni?

Ma arvan, et oluline on hea kodutöö ehk komplekt järgnevatest märksõnadest: mõelda välja huvitav teemapüstitus, vahvad esinejad, põnev asukoht, teemale lähenemisviis (nt vestlusring v mõne probleemi lahendamine koos ekspertidega jms).

Eestis on ju tegelikult mitmeid keskkonnaorganisatsioone, mis   deklareerivad ennast ka noorteliikumistena nagu Fridays for Future. Kas te leiate ka nendega mingisugust ühisosa?

Kindlasti on meil ühisosa ja samas püüame leida oma nišši, milleks täna on erinevate valdkondade sümbioos ning noorte ja ekspertide omavaheline arutelu.

Noorte Keskkonnaühisus korraldab üritusi noortelt noortele

Hiljuti vapustas maailma avalikkust vahejuhtum, kus Ryanairi CEOd tabasid aktivistide visatud kreemikoogid. Kas teie suundumus on jääda pigem läbirääkimiste laua taha? Või leiate ka, et nii mõneski asjas on vaja tugevamat sekkumist?

Meie fookus on eelkõige just noortel ja nende mõttemaailma muutumisel. See tähendab, et läbi arutelude ja vahetu kuulamise anname meie oma panuse.

Selge. Kustkohalt läheb piir selles mõttes, et mis oleks teie jaoks liiga radikaalne sekkumine ja mis meetoditega peaksid noored üritama maailma muuta?

Me usume, et kõige alus on mõistmine, miks ja kuidas asjad toimivad, mille pinnalt igaüks ise oma äranägemise viisi valib, kuidas paremuse poole liikuda. Seepärast on NKÜ sihiks tuua ühe laula taha noored ja oma valdkonna asjatundjad - läbi diskussiooni on võimalik jõuda oluliste tõdedeni.

Kuid - kas nii pole ohtu, et oma ala kogenud professionaalid teid üle mängivad? Et te muutute kasumliku tööstuse kiitvaks ripatsiks ilma ise sellest aru saamata?

Meile on rääkimas käinud nii Äio  kui ka Tallink - kaks erineva taustaga ettevõtet. Oleme noorteni toonud nii ettevõtluse kui ka nähtamatu prügi teema - kaks isesugust valdkonda. Kindel on see, et iga allika ja iga teema puhul tuleb jääda kriitiliseks ning seda kõigis eluvaldkondades.

Lõpetuseks ehk mõte, mis on seotud varasema küsimusega, mida üks noor saab ise ära teha. Täna on meie ümber rohkem võimalusi kui kunagi varem. Saab osaleda erinevates projektides, ise luua, korraldada midagi, kaasa rääkida südamelähedastel teemadel.... Oluline on seejuures välja mõelda sõnum ja lähenemisviis ning esimene samm teha.

Noorte Keskkonnaühisus korraldab üritusi noortelt noortele