Tänase rahvusvahelise koolitoidu päeva puhul on asjakohane meenutada, miks on koolitoit tähtis. See on paljudele lastele ainus soe söögikord päevas. Tervelt elatud aastate vaatest on koolitoidul väga suur mõju, mitte ainult parema vaimse ja füüsilise tervise seisukohast, vaid ka üldisema tervisliku toitumise teadlikkuse tõstmisel. On odavam panustada kvaliteetsesse koolitoitu, kui tegeleda hiljem laste ülekaalulisuse, õpiedukuse languse või muude tervise- ja sotsiaalsete probleemidega.

Eesti on maailmas üks neljast riigist, kus lastele pakutakse tasuta koolitoitu 

 

Riike, kus sarnaselt Eestiga pakutakse tasuta lõunat, on maailmas vähe - Soome, Rootsi ja India on riigid, kus hoolimata perekonna sissetuleku tasemest on lõuna kõigile lastele tasuta. Põhjus, miks kõikides riikides ei pakuta tasuta koolilõunat, peitub osaliselt „võileiva-lõuna“ kultuuris. Olukorras, kus enamik täiskasvanuid sööb lõunaks paar võileiba ja seda peetakse normaalseks. Riikides, kus enamikel inimestel on lõunasöögiks soe toit, nagu näiteks Soome, Rootsi ja Eesti, peetakse koolilõuna süsteemi toetamist loomulikumaks.

Eestis on koolitoidu eest makstav riigitoetus alates 2018. aastast 1 € lapse kohta päevas, sellele lisandub kohaliku omavalitsuse toetus, mis on paari erandiga alla 50 sendi.

 

Laste vaimne heaolu on toitumisega oluliselt seotud 

 

Värskest Eesti inimarengu aruandest selgub, et tervislikumalt toituvatel lastel on tavaliselt ka paremad vaimse tervise näitajad. Soovituslikust vähem köögi- ja puuvilju söönud õpilastel on 1,3−1,5 korda suurem šanss kogeda depressiivsust. Samuti kogevad lapsed, kes ei söö regulaarselt hommikusööki, kaks korda sagedamini pikemaajalisi depressiivseid perioode võrreldes kooliõpilastega, kes ei jätnud hommikusööke vahele. Daily pakub enamikes koolides ka võimalust hommikusööki süüa, koolipuhvetitest saab osta erinevaid puuvilju.

 

Õpilaste jaoks on tähtis, et söök oleks toitev ja tervislik

 

Daily iga-aastase küsitlusest selgub, et õpilaste jaoks on kõige olulisem, et toit oleks toitev (53%) ja tervislik (32%), toidu Eestimaist päriolu peab oluliseks 9%  ja mahetooraine kasutamist 5% õpilastest. Menüüsse sooviksid õpilased juurde magustoite ja puuvilju.

 

Eesti õpilaste lemmiktoit on juba üheksandat aastat järjest pasta

 

Küsitluse käigus selgitatakse välja ka koolilaste lemmiktoidud. Uuringust selgus, et õpilaste lemmikroaks on jätkuvalt pastaroad, mida eelistab üle kolmandiku õpilastest, neile järgnevad pikkpoiss ja kanaroad. Hoolimata makaronide jätkuvast populaarsusest on oluline meelde tuletada, et lastele pakutakse neid lõunaks maksimaalselt kaks korda nädalas. 

 

Koolides läheb järjest vähem toitu raisku 

 

Daily viib igal aastal keskkonnakuu raames toiduraiskamise vastast kampaaniat, mille käigus jälgitakse ligi 70 koolisööklas üle Eesti nädala vältel tekkinud toidujäätmete kogust ja selgitatakse välja kool, kus õpilased raiskavad kõige vähem toitu. 2022. aastal läks Eesti õpilaste taldrikutelt prügikasti 10 protsenti vähem koolitoitu kui üle-eelmisel aastal - kui ülemöödunud aastal viskas iga õpilane prügikasti keskmiselt 21 grammi toidujäätmeid päevas, siis 2022. aastal 19 grammi. Kõige vähem toitu läks raisku Prantsuse Lütseumi õpilastel, järgnesid Tallinna Järveotsa Gümnaasium ja Tallinna Tõnismäe Reaalkool. Toidujäätmete kaalumise aktsiooni on Daily koolisööklates läbi viidud juba neli aastat. 

 

Lapsevanemad tunnevad järjest suuremat huvi koolitoidu vastu

 

Igal aastal avab Daily üle Eesti 54 koolisöökla uksed ja ootab lastevanemaid koolilõunat degusteerima. Kui 2021. aastal käis koolitoitu söömas 700 lapsevanemat, siis 2022. oli neid 2000. Avatud sööklate nädalat viiakse läbi juba kolmandat aastat. 

Daily nime all tegutsev Baltic Restaurants Estonia AS on Eesti suurim koolitoitlustaja, kes pakub toitlustust 77 koolis ja 47 koolipuhvetis üle Eesti.