Tänavu esimest korda toimuvast rahvusvahelisest töövarjupäevast võtab osa ligi sada gümnasisti Eestist, Lätist ja Soomest. Töövarjupäeval saavad noored tutvuda ligi kolmekümne Eesti ettevõtte tööelu ja -kultuuriga, teiste seas piiluda ka Eesti ükssarvikute Wise’i ja Pipedrive’i, SEB panga, Tallinna Sadama ja kaasaegse kunstimuuseumi Fotografiska igapäeva tegemistesse.

Ehkki töövarjupäevi on Eestis korraldatud juba pea kolmkümmend aastat, on tegu esimese töövarjupäevaga, kus osaleb õpilasi ka kaugemalt. Ürituse eestvedaja JA Eesti tegevjuhi Kersti Loori sõnul aitab uus formaat avardada õpilaste silmaringi ning tutvuda naaberriikide töökultuuriga.

„Töövarjupäeval saavad noored aimu, mida tähendab töökoht erinevas keele- ja kultuuriruumis ning võrrelda, kuidas erineb see kogemus kodust ja koolist kaasa antud teadmistega. Praegu tutvuvad õpilased eestlaste töökultuuriga, kevadpoolaastal varjutavad noored juba lätlasi ja soomlasi," ütles Kersti Loor. 

Rahvusvaheline töövarjupäev on osa Junior Achievementi Eesti, Läti ja Soome organisatsioonide kolmeaastasest ettevõtlusõppe projektist „Central Baltic Young Entrepreneurs“, mis avati esmaspäeval Tallinnas toimuva konverentsiga. Projekti rahastab Interreg Central Baltic programm Euroopa Regionaalarengufondist ning selle eesmärgiks ongi anda noortele paremad tööoskused ning kasvatada nende konkurentsivõimet tööturul. 
 
Lisaks töövarjupäevale osalevad kolme riigi noored esmaspäevast kolmapäevani ettevõtlusõppe seminaridel ja töötubades ning tutvuvad teise riikide õpilasfirmades tegutsevate noortega, et leida ühiseid kokkupuutepunkte õpilasfirmade ehitamisel ja arendamisel. Projekti raames ootavad sel õppeaastal noori ees veel õpilasfirmade laadad Eestis, Lätis ja Soomes ning töövarjutamine Lätis ja Soomes.

Eestist osalevad projektis kolmkümmend gümnasisti seitsmest koolist üle Eesti: Tallinna 21. Kool, Põltsamaa Ühisgümnaasium, Kuressaare Ametikool, Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasium, Kohila Gümnaasium, Viljandi Gümnaasium ja Luunja Gümnaasium. Töövarjupäevast võtab osa ka seitse Eestis elavat Ukraina õpilast.

Loori kinnitusel oli huvi projektis osalemise vastu erakordselt suur. „Kokku avaldas projektis osalemiseks soovi kaks korda rohkem õpilasi, kui kohti jagus. Lõpliku valiku tegemine oli mõistagi väga keeruline ja sõelale jäid need, kes motivatsioonikirjas enim silma paistsid,“ ütles Loor. 

Helsingist pärit kümnenda klassi õpilase Ina sõnul on eestlased ootamatult tublid ja töökad. „Näib, et eestlased ei ole sugugi nii laisad kui mina ja ilmselt enamus inimesi Soomes arvavad. Eks meile meeldib end eestlastega ikka võrrelda. Üldjuhul peame end targemaks ja tublimaks, seda enam üllatas, kui sarnased me tegelikult oleme,“ ütles esimest korda töövarjupäeval osalenud Ina, kes varjutas täna tööd kommunikatsioonibüroos. 

Töövarjupäeval võtavad noori vastu 31 Eesti ettevõtet ja organisatsiooni, teiste hulgas SEB Pank, Ridango, Wise, Tallinna Sadam, Sokos hotell Viru, Jungent, Mapri Ehitus, Hortes, Manpower, kommunikatsioonibüroo Hamburg ja Partnerid, Uuskasutuskeskus, Fotografiska ja Eleport. 

Töövarjupäeva traditsioonile, mida peetakse igal aasta novembris, pani alguse Junior Achievement Eesti 1998. aasta kevadel. Üle-eestiline töövarjupäev toimub tänavu 16. novembril.