Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA) testis 2021. aastal kauplustes müügil olnud 24 erinevat riidest näomaski, millest 10 maski efektiivsus osutus väga madalaks ning vaid 6 filtreerimistõhusus oli enam kui 90%.

Kontrolli eesmärk oli saada ülevaade turul pakutavatest riidest näomaskide tõhususest. Testimistulemused näitasid, et riidest näomaskide filtreerimistõhusused võivad olla väga erinevad ning turul leidub ka maske, mille efektiivsus on väga madal. Testitud maskidest kümne maski filtreerimistõhusus jäi alla 50%, kaheksa testitud maski filtreerimistõhusus oli 50-90% vahel ning vaid kuue maski filtreerimistõhusus oli enam kui 90%.

„Kaupluses maski valides soovitame tarbijatel tutvuda maski pakendil oleva märgistusega. Eelistada tuleks maske, mille puhul on märgistusel välja toodud teave filtreerimistõhususe kohta. Mida suurem on filtreerimisnäitaja, seda tõhusam on mask. Samuti tuleks tähelepanu pöörata maski materjalile – väga õhukese ning läbipaistva materjali puhul võib eeldada ka madalat piiskade filtreerimise efektiivsust,“ lausub TTJA tehnikaosakonna juhataja Ingrid Teinemaa.

Lisaks on oluline maski valimisel tutvuda esitatud kasutus- ja pesemisjuhistega. Viirusosakeste hävitamiseks tuleks maski pesta vähemalt 60 kraadiga või triikida. Seega peab korduvkasutatav mask olema tehtud materjalist, mis kannatab 60-kraadist pesemist. Kui pakendil on viide näiteks 40-kraadisele pesule ja ei ole viidet triikimisele või desinfitseerimisele, mis tagaks viiruseosakeste hävinemise, on tegemist ühekordselt kasutatava maskiga. Sama kehtib ka maskide puhul, millel puhastusjuhised täielikult puuduvad.

Ettevõtjatele tuletab TTJA meelde, et riidest näomaskide müügile on amet välja töötanud miinimumnõuded. Miinimumnõuete koostamisel on võetud aluseks Euroopa Standardiorganisatsiooni (CEN) juhendi CWA 17553:2020 sisu, millest olulisim on, et maskide filtreerimisomadused peavad olema testitud ning pakendil kirjas. Samuti peab olema testitud sangade tugevus ning pakend sisaldama kasutusjuhendit (sh puhastusjuhiseid). Selliste maskide müügil ei tohi kasutada sõna kaitsemask ega pakendile kanda CE märgist, kuna tegu ei ole isikukaitsevahendi ega sertifitseeritud maskiga. Juhendi riidest näomaskide miinimumnõuete kohta leiab TTJA kodulehelt https://www.ttja.ee/ariklient/ametist/lisainfo-ja-dokumendid/juhendid#ohutus.

Riidest näomaskid on näokatted, mille eesmärk on takistada kasutaja hingamisteedest lenduvate piisakeste levimist väliskeskkonda ning vähendada seeläbi viirusosakeste hulka ümbritsevas õhus. Olenemata sellest, et tegu ei ole kaitsemaskidega (respiraatormaskidega), on filtreerimistõhusus ka nendel oluline, sest sellest näitajast oleneb, kui palju osakesi kandja hingamisteedest ümbritsevate inimesteni jõuab.