Ungari idufirma HeatVentors võitis tänavuse säästva energia valdkonna idufirmade konkursi PowerUp! ja sai auhinnaks 20 000 eurot ning võimaluse osaleda mõjukas InnoEnergy Highway® kiirendis. Eelmisel aastal võitis Kesk- ja Ida-Euroopa finaali Eesti ettevõte PolarSol, mis tegeleb taastuvenergia kütte- ja jahutussüsteemide arenduse ja müügiga.

  • Majandus
  • 26. november 2017
  • Foto: auhinna pälvinud

Sellel nädalal Budapestis toimunud suurel finaalüritusel tutvustasid 12 idufirmat oma uudseid lahendusi žüriile, investoritele ja ajakirjanikele. Võitjaks osutunud Ungari idufirma arendatud tehnoloogia võimaldab erinevatest allikatest saadud soojusenergia salvestamist faasi muutvate materjalidega, hoides sellega kokku 90% ruumi ja kuni 40% energiat.

„Võitjameeskonna poolt välja pakutud lahendus vastab energiasektori suurimale vajadusele, milleks on uued efektiivsed energia salvestamise võimalused,“ rääkis žürii esimees, InnoEnergy Kesk-Euroopa äriloome valdkonnajuht Łukasz Świercz. „Energia salvestamise valdkond on nagu Püha Graal ning näeme seal suuri väljakutseid.“

Teise koha ja 10 000 euro väärtuse auhinna pälvis Malta idufirma FLASC!, kes pakkus välja energia salvestamise seadme, mille saab integreerida ujuva avamere platvormiga. Kolmanda koha koos 5 000 auhinnarahaga saavutas Tšehhi idufirma VIA ALTA, kelle tehnoloogia võimaldab toota biojäätmetest biokütust.

Eestit esindas PowerUp! finaalis Ubik Solutions, kelle loodud tehnoloogia võimaldab päikeseenergiat efektiivsemalt kasutada. „Kuna tegemist on väga konkurentsitiheda valdkonnaga, kus ainult tehnoloogiline eelis ei pruugi olla alati piisav, peame veel tegelema just oma ärimudeli arendamisega. Plaanimegi oma toote sertifitseerida, klientidega testimised lõpuni viia ja 2018. aasta esimesel poolel turule jõuda,“ rääkis Ubik Solutionsi juht Andre Lindvest.

Tehnopoli rohetehnoloogia valdkonnajuhi Kairi Sülla sõnul on Eestist tulnud igal aastal konkursile väga häid ideid. „Varasemal kahel aastal on kolm Eesti startupi jõudnud finaalis TOP 3 hulka. Eelmise aasta võitja PolarSol tegeleb taastuvenergia kütte- ja jahutussüsteemide arenduse ja müügiga ja 2015.a Eesti finaali võitja Lainergy arendab seadet, mis kasutab merelainete energiat elektrienergia tootmiseks. Tehnopoli Startup Inkubaatoris tegutsev ettevõte Smart Load Solutions saavutas aga 2015.a kolmanda koha. Ettevõte arendab tarku põrandakütte termostaate, mis aitavad säästa elektriarvelt ca 50 eurot aastas.

Finaalis osalesid Eesti, Läti, Leedu, Ungari, Poola, Tšehhi, Slovakkia, Sloveenia, Rumeenia, Bulgaaria, Horvaatia ja Kreeka eelvoorude võitjad. Finalistid valiti välja konkursil osalenud Kesk-ja Ida-Euroopa 24 riigi 158 meeskonna seast.

Žüriisse kuulusid: SVP Grupi Strateegia- ja äriarendusjuht György Bacsa, Inven Capitali investeerimisdirektor Viktor Miškovský, InnoEnergy valdkonnajuht Matias Torrellas, InnoEnergy Kesk-Euroopa äriloome valdkonnajuht Łukasz Świercz ja Rafako S.A juhatuse esimees Agnieszka Wasilewska-Semail.

„Minu hinnangul oli finaali osalejate tase väga kõrge,“ ütles Rafako S.A juhatuse esimees Agnieszka Wasilewska-Semail. „Esitatud ideede ulatus oli väga lai ning kõige tähtsam on see, et neist igaüks saaks anda oma panuse, et parandada ümbritseva keskkonna puhtust, mis ongi selle konkursi peamine eesmärk. RAFAKOs tegeleme praegu jagatud energia ja ringmajanduse lahenduste otsimisega. Me tutvume lähemalt täna tutvustatud ettevõtetega ja usun, et mõnedega neist alustame tihedamat koostööd.“

„Meie ambitsioonikas üleminekustrateegia aastaks 2030 näeb ette kogu õli- ja gaasitööstuse fundamentaalset muutumist, mis põhineb tehnoloogilisel arengul, keskkonnateadlikkuse tõusul ja uutel tarbimistrendidel,“ rääkis MOL Grupi Avatud Innovatsioonikeskuse juht Zsolt Winkler. „MOL-is näeme, et avatud innovatsioonikultuur aitab neid väljakutseid vastu võtta ning koostöö idufirmadega on meie jaoks oluline samm. Meil on hea meel olla PowerUp! konkursi peasponsor ja näha, et nii paljud inspireerivad ideed saavad meie regioonis tegelikkuseks. Õnnitlen kõiki konkursist osa võtnuid ja soovin võitjatele edu.“

PowerUp! eristub teistest konkurssidest tänu nn Bootcampidele – enne suurt finaalüritust oli osalejatel kahe päeva jooksul võimalus koolitajate ja mentorite abiga oma ärimudeleid lihvida ja oma esinemisoskusi parandada.

InnoEnergy  on säästva energia valdkonna uuenduste eestvedaja Euroopas, kes toetab innovatsiooni ning investeerib sellesse igas tegutsemisetapis alates klassiruumist kuni lõpptarbijateni. Koos oma partnerivõrgustikuga loob InnoEnergy kontakte kogu Euroopas, tuues kokku leiutajad ja tootjad, ülikoolilõpetajad ja tööandjad, teadlased, ettevõtted ja turud.

InnoEnergy panustab haridusse, toetab innovatsiooniprojekte ja pakub äriloometeenuseid läbi oma partnerite.  

InnoEnergy koostööpartneriks Eestis on alates 2015. aastast Tallinna Teaduspark Tehnopol. Ühisteks eesmärkideks on toetada Eesti energiavaldkonna innovaatiliste ettevõtete arengut, jätkusuutlikkust ning investorvalmis seadmist. Tehnopol arendab Eesti rohetehnoloogia valdkonda alates aastast 2010 koostöös PAKRI Teadus-ja Tööstuspargiga.