Tallinnal on Euroopa rohelise pealinna aastal plaanis korraldada üle linna erinevaid elurikkust hoidvaid talgupäevi ja kutsub kõiki linlasi neis kaasa lööma. Elurikkuse talgud toimuvad käsitsi, minimaalse loodusesse sekkumisega.

Talgute programmis plaanitakse heakorratöid, et luua paremad tingimused Tallinnas elavatele lindudele-loomadele. Järgmisel nädalal toimuvad lindude pesakastide hooldamise talgud: Nõmmel 22. märtsil Ilmarise tänaval ja Kristiines 25. märtsil Löwenruh pargis.

„Väikelinnud ise oma pesakaste ei puhasta, vaid toovad enamasti uue pesamaterjali vanale peale. See toob kaasa selle, et pärast paari aastat linnud enam pesakasti pesitsema ei mahu ja võrdlemisi uued pesakastid seisavad aastaid kasutuna. Kutsun ka üles kõiki kellel on oma aias pesakastid neid veel enne pesitsusperioodi algust üle vaatama ja ära puhastama,“ selgitas Meelis Uustal, Tallinna Keskkonna- ja kommunaalameti looduskaitse juhtivspetsialist.

Lisaks valmistatakse elurikkuse talgute raames Tallinna koolidega koostöös nahkhiirte varjekaste. Sellest ettevõtmisest võtab kokku osa 7 kooli ja umbes 250 õpilast: Vabaduse kool, Ristiku põhikool, Pääsküla kool, Karjamaa põhikool, Pirita majandusgümnaasium, Kadaka kool ja Õismäe vene lütseum. „Looduses leiavad nahkhiired varjepaiku puuõõnsustes, hoonetes, sildades jt rajatistes. Aga neid paiku ei ole piisavalt. Kooliõpilaste abiga teeme neid varjepaiku juurde,“ ütles Uustal.

Veebruaris-märtsis valmivad varjekastid riputatakse üles aprillis-mai alguses üle linna nii koolide territooriumitele kui ka mujale, kus nahkhiirtel nendest kasu võiks olla.

Augustis toimub kivisisaliku elupaikade taastamine Pääsküla rabas. Septembris ja oktoobris toimuvad talgupäevad niitude taastamiseks Paljassaare hoiualal, muu hulgas kahepaiksete kudemisveekogude taastamiseks.

Elurikkuse programmis on plaanis korrata eelmisel aastal hästi õnnestunud Pääsküla raba taastamise talguid. Need toimuvad augustis kolmel laupäeval.

Läänemere päeval 31. augustil algab Läänemere väikeprügist koristamine koos erinevate linnadega üle Euroopa. Aktsioon kestab kuni maailmakoristuspäevani 16. septembril.

Üks osa talgutest keskendub meie põlisloodust ohustavate võõrliikide nagu verev lemmalts ja kurdlehine kibuvits eemaldamisele. Need talgupäevad toimuvad juunis, juulis ja septembris.

Lisaks korraldame ka elurikkuse kaardistamise talgud: aprillis alustame kahepaiksete loodusvaatlustega, suvel lisandub orhideede ja siilide vaatlus. Vaatlusteks kasutame Keskkonnaagentuuri loodusvaatluste

äppi. Kevad- ja suvekuudel toimuvad erinevad loodusretked, et avastada meie kodulinna põnevat elurikkust ning teada saada, kuidas seda rohkem kaitsta ja hoida.

Kõik talgute töövahendid on olemas linna poolt. Info kõikide talgute ja nendele registreerimise kohta ilmub jooksvalt Tallinna rohelise pealinna sotsiaalmeediasse ja koduleheküljele greentallinn.ee/talgud ning linnaosade sotsiaalmeediasse.