Projekti „Rohejälg“ raames on valminud esimesed taktilisi urbanismi kasutavad lahendused, mis mõtestavad linnaruumi ümber Lasnamäel Mustakivi piirkonnas, Nõmmel Jaama tänaval ja Põhja-Tallinnas Sõle-Sitsi-Madala-Kari tänavate ristumiskohas. 

Projektide avalikud esitlused, millele on kõik huvilised (ka meedia) oodatud, toimuvad Lasnamäel täna, 8. mail kl kell 17.30-19.00 Tallinna Kuristiku Gümnaasiumis (K. Kärberi 9), Põhja-Tallinnas homme, 9. mail kell 17.30-19.00 Põhja-Tallinna kogukonnamajas (Kari 13) ja Nõmmel ülehomme, 10. mail kell 17.30-19.00 Nõmme muuseumi saalis (Jaama 18).

Taktikalise urbanismi ruumisekkumiste abil soovib Tallinn parandada ruumikvaliteeti, muuta alasid atraktiivsemaks ja turvalisemaks, pakkuda elanikele uusi tegevusvõimalusi, näiteks kultuuriprogrammiks, aga ka luua võimalused sotsialiseerumiseks. 

„Taktikalise urbanismiga saab katsetada, millised kiired ja suhteliselt soodsad lahendused linnaruumi hästi sobivad, sest lisaks ülelinnalistele, püsiva loomu ja pikaajalist arengut silmas pidavate haljastusprojektidele tegeleb „Rohejälg“ ruumilise kvaliteedi tõstmisega kohtades, kus seda on võimalik läbi viia ilma pikki planeerimisprotsesse läbi tegemata. Pakutud lahendused võtavad arvesse veebruaris kohalike aktivistidega toimunud aruteludelt saadud mõtteid ja soovitusi. Kõik kolm ruumilist lahendust saavad rohelise pealinna aastal ka reaalselt valmis,“ lausus abilinnapea Vladimir Svet.

Tallinn parandab oluliselt kolme asumikeskuse linnaruumi

Ruumisekkumised on loodud koostöös Eesti Arhitektide Liiduga, mis korraldas noortele arhitektidele suunatud töötoa, kus töötati kogenud arhitektide ja maastikuarhitektide mentorluse abil algsed visioonid projektaladele, mida hiljem pärast kohalikega kohtumisi edasi arendati. 

Nõmme projekti autorid on Arvi Anderson, Mari Hunt, Kristian Taaksalu ja Alvin Kanarbik. Lasnamäe sekkumise „Elutoa tänav“ autorid on: Anna Riin Velner, Eneli Kleemann, Katariina Mustasaar, Lill Volmer, Marie Anette Veesaar, Mia Martina Peil ja Saskia Epp Lõhmus. Põhja-Tallinna idee autorid on  Kertu Johanna Jõeste, Siim Tanel Tõnisson, Ra Martin Puhkan, Julia Freudenberg, Ella Mari Roosi.

„Lisaks linnaruumilistele taktikalistele sekkumistele, mis aitavad kaasa Tallinna elukeskkonna paremaks muutumisele, teeb projekti eriliseks veel see, et see on suunatud noortele andekatele arhitektidele. Just nooremad põlvkonnad nõuavad häälekamalt kvaliteetsemat linnaruumi ning on rohepöörde eestvedajad,“ ütles Arhitektide Liidu president Andro Mänd. 

Ruumiliste lahendustega saab lähemalt tutvuda ja avaldada arvamust 17. maini siin: www.tallinn.ee/rohejalg

Sekkumised on osa Tallinna Euroopa rohelise pealinna projektist „Rohejälg“, mille eesmärk on parandada rohealade kvaliteeti, tuua linna uut haljastust ja parandada ruumilist kvaliteeti tiheda kasutusega kohtades, toetades sealjuures linnasiseste rohevõrgustike kujunemist ning katsetada uudseid linnaruumilisi lahendusi nii ruumikorralduse muutumise kui prototüüpidega. 

Tallinn loodab linnaruumi kaasajastamiseks kasutada taktikalise urbanismi meetodeid ka edaspidi. Kuigi osad projekti käigus valmivad lahendused on ajutise iseloomuga, jääb valdav enamus neist siiski alles ka pärast Euroopa rohelise pealinna aasta lõppu.