Euroopa rohelise pealinna ja Euroopa linnapeade pakti korraldatud seminaril „Linnade mõjuvõimu suurendamine: rohelisele energiale ülemineku kiirendamine“ arutletakse Tallinna ja teiste Euroopa linnade energiasektori väljakutsete ja lahenduste üle.

  • Energeetika
  • 7. september 2023
  • Foto: Euroopa Komisjoni Energeetikavolinik Kadri Simson peakõnelemas / Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

Ürituse peakõneleja on Euroopa Komisjoni Energeetikavolinik Kadri Simson. Tema sõnul tarbitakse lõviosa toodetavast energiast ära just linnades ning seega etendavad linnad ja nende elanikud rohepöördes keskset rolli.

„Koostöö linnade, riikide ja Euroopa Komisjoni vahel aitas meil juba eelmisel aastal saavutada suure gaasikokkuhoiu ning vaid üheskoos saavutame enda 2030 ja 2050 eesmärke. Me ei saa muuta enda ajalugu ja asukohta, aga me saame muuta viisi, kuidas me energiat toodame ja tarbime,” lõpetas ta.

Ürituse avab Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. „Energiasäästlik majandamine  on Tallinna eesmärk olnud aastaid. 2011-2021. aastani tegelesime kasvuhoonegaaside leevendusprogrammiga, aastast 2021 oleme võtnud sihiks saavutada linnas kliimaneutraalsus“, ütles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. „Võrreldes viieteist aasta taguse ajaga on Tallinna kasvuhoonegaaside heitmete hulk vähenenud 26%. See on saavutatud kaasaegse elamuehituse ja vanade kortermajade rekonstrueerimise programmiga. Lisaks arendab AS Utilitas Tallinna Soojus välja tehnilise lahenduse linna reoveest jääksoojuse kasutamiseks ning rajab esmakordselt majade jahutussüsteemi“, lisas linnapea.

Ürituse fookus on taastuvenergia ülemineku kiirendamine linnapiirkondades. Arutletakse, mis on Tallinna energiasektori väljakutsed ja lahendused, millised on parimad jätkusuutliku linna innovatiivsed lahendused ning kuidas neid luua. Esimeses paneelis osalesid Utilitas Tallinn juht Robert Kitt, Helsinki abilinnapea Anni Sinnemäki, Tallinna Tehnikaülikooli professor Jarek Kurnitski. Üritusel oli kolm arutelupaneeli. Teises paneelis tutvustasid reaalseid tegevusi Eesti omavalitsuste spetsialistid. Viimases paneelis jagasid oma kogemusi Läti, Leedu ja Portugali linnavalitsuste töötajaid. 

Üritust „Linnade mõjuvõimu suurendamine: rohelisele energiale ülemineku kiirendamine“ korraldavad Tallinn Euroopa roheline pealinn 2023 ja Euroopa linnapeade pakt.

Eri maadest pärit linnaspetsialistide vestluspaneel / Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
Eri maadest pärit linnaspetsialistide vestluspaneel / Janek Jõgisaar, Bioneer.ee