Sel nädalal rajas Eesti Terviserajad SA viiele terviserajale Tallinnas ainulaadsed iseteeninduslikud ja tasuta remondipunktid jalgratastele, kus saab pumbata rehve, kohendada sõiduvahendi sadulat ning sättida ratas sõidukorda.

Kolm viiest paigaldatud remondipunktist asuvad Nõmme linnaosas. Linnaosavanema Grete Šillise sõnul on kergliiklusteed Nõmmel väga tihedas kasutuses.

„Enam ei pea tühjenenud rehvi tõttu sõit varakult lõppema ja saab vähemalt remonditöökotta mugavamalt jõudmiseks ajutiselt rehvi uuesti rõhku täis pumbata. Viljandi mnt ja Kitsarööpa kergliiklustee äärde paigaldatud hoolduspunktid on väga praktilised. Täis saab pumbata jalgratta, lapsevankri või rulaatori rehvid. Lisaks on võimalik ka erinevate võtmetega teha pisiremonti, näiteks kinni keerata logisev pedaal või kohendada pidureid,” lausus Šillis.

„September on Tallinnas keskkonnasõbraliku liikumise kuu – rajatud jalgratta remondipunktid toetavad ka Tallinna kandidatuuri 2022. aasta Euroopa rohelise pealinna tiitlile pürgimisel. Tallinn liigub vaikselt, aga kindlalt sinnapoole, et oleks võimalik jalgrattal jõuda võimalikult kiiresti ja ohutult ühest linna servast teise. Näiteks Vääna tänavalt algava kergliiklustee kaudu on võimalik poole tunniga jõuda Stroomi randa. See ühendab omavahel suisa nelja linnaosa – Nõmme, Haabersti, Mustamäe ning Põhja-Tallinna.“

Eesti Terviserajad SA tegevjuhi Alo Lõokese sõnul on ratturite hulk tänavatel ja liikumisradadel aasta-aastalt kasvanud. „Kõigis kodudes ei ole ratta töökorda seadmiseks vajalikke mutrivõtmeid, tööriistu või õige otsikuga pumpa. Teinekord jääb tööriistade puudusel aga ratas hoopis seisma,“ ütles Lõoke.

„Remondipunktis saab igaüks enda ja ka pereliikmete jalgrattad enne terviserajale suundumist üle vaadata ja töökorda seada. Kui vähemalt mõni praegu panipaigas tolmukoguv jalgratas remondipunkti abil uuesti sõidukorda ja rajale saab, oleme eesmärgi täitnud.“

Iseteeninduslikud remondipunktid jalgratastele asuvad Tallinnas Järve-Tartu-Viljandi mnt kergliiklusteel (Liivametsa tn parklas), Hiiu Rimi juures jõulinnakus kergliiklustee kõrval, Nõmme-Haabersti kergliiklusteel (Tähetorni parklas), Pae pargis ja Pirita Spordikeskuse juures terviseraja alguses, viimane neist valmib lähipäevil.

Tallinna esimestes, aga mujal Eestis ja ka Euroopas juba üsna laialt levinud remondipunktides on universaalse pumbaotsikuga pump koos manomeetriga ning erisugused võtmed, võtmekomplektid, kruvikeerajad ja kummiheeblid ratta korrastamiseks.