Lõppenud on festivali Viljandi Tuled rahvusvaheline ideekonkurss, millele reageeris 133 kunstnikku ja kunstnike kooslust üle maailma. Žürii valis saadetud ideekavandite hulgast võitjaks Süüria-Prantsusmaa arhitektide rühmituse UV LAB idee, mille tulemusena peaks järgmise aasta veebruaris Viljandisse kerkima puidust Ouroboros - iidne sümbol, mis kujutab madu, kes sööb oma saba.
- Inimene, kogukond, ühiskond
- 14. mai 2023
- Foto: Hiigelmao kavand - Ouroboros / Kavand
Kollektiiv UV LAB iseloomustab installatsiooni kui uuenduslikku ja mõtlemapanevat teost, mis uurib ellujäämise kunste läbi Ouroborose sümboli ning on loodud tekitama vastastikuse seotuse tunnet. Teos tugineb iidse mao kujundile, saba söömine sümboliseerib tegijate sõnul keskkonna järjepidevust, uuenemist ning tsüklilisust. Kuue meetri kõrgune ning kaheteist meetri laiune Ouroboros valmistatakse peamiselt taaskasutatud ja säästvalt hangitud puidust ning ka installatsiooni loomise protsess ise järgib jätkusuutlikkuse väärtusi. Avatud kutse võitnud meeskonda kuuluvad Prantsusmaal elavad süüria kunstnikud Khaled Alwarea, Layla Abdulkarim ja Mike Shnsho, kes on erinevaid mastaapseid puidust installatsioone püstitanud erinevates Euroopa linnades.
Kaisa Ailt Viljandi Tulede tiimist räägib, et võidutöö valiti žürii poolt välja ühehäälselt. “Oma silmatorkavalt visuaalse kohaloleku kaudu lubab teos vaatlejatele kogemust, mis julgustab mõtisklema keskkonna ja planeedi kestvuse üle ning vaataja oma seotust nendega. Just sellist suurt, mastaapset ja täpselt Tartu 2024 teemasse sobivat teost me otsisime ja selle me ka leidsime,” selgitab Ailt ning lisab, et pigem tekkis tuline arutelu kolme väiksema töö välja valimisel. “Et töid oli palju, olid meil kõigil oma lemmikud, siiski usun, et selgitasime läbi diskussiooni ning mitme vooru välja kolm kõige paremat tööd, mis ühtviisi täiustavat üksteist kui on ka piisavalt eriilmelised, et võiksid kõik publikut omal viisil võluda,” räägib Kaisa Ailt.
Kolme väiksema mastaabiga teose esikolmikusse valiti hispaania kollektiivi NA.B3 Collective teos “PAV_01”, mis kujutab suuri ämblikuvõrke puude vahel looduses, kunstnike duo Arcane - ukraina arhitekti ja kunstniku Alexandra Polyakova ning itaalia arhitekti Stefano Dal Piva jäätellistest koosnev skulptuur “ Perpetual”, samuti hispaania kunstniku Marta Cartu teos “Future hybridizations” , kus kangamaalid tuuakse esile UV lampide abil.
Kuueliikmelisse žüriisse kuulusid Viljandi linnakunstnik Kristi Kangilaski, Eesti Valgustusdisainerite Assotsiatsiooni juhatuse liige Mariliis Kundla, Tartu 2024 esindaja Hele Priimets ning festivali korraldustiimist Karolin Tamm, Kaisa Ailt, Annika Vihmann. Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmi kuuluv festival ootas ideekonkursi kaudu veebruarikuu ilmale vastupidavaid töid, mida ei ole varem avalikult näidatud ning mille inspiratsiooni teemaks on Tartu 2024 loovkontseptsioonist lähtuv “Ellujäämise Kunstid”. Mastaapse installatsiooni eelarve on kuni 25 000€ ning kolm väiksemat võitnud installatsiooni on eelarvega 2000€ igaüks.
Järgmine visuaalkunstifestival Viljandi Tuled toimub 9.-25. veebruarini 2024 aastal. Alates 2020. aastast aina suuremate kunstiliste ambitsioonide suunas liikuv Viljandi Tuled on platvorm, milles kohtuvad erinevad meediumid: arhitektuur, kunst, muusika, multimeedia ja valgus. Festivali eestvedajate hulgas on Viljandiga tihedalt seotud kunstnikud ning kultuurikorraldajad. Järgmisel aastal toimuv Viljandi Tuled kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmiliini Teadus ja Tehnoloogia.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta