15. detsembril avaldas Bioneer valiku internetis levivaid nõuandeid, kuidas Coca-Colat toidulauaväliselt kasutada. Lugejatelt tuli nii kiitvat kui ka laitvat tagasisidet. Kuna olen Bioneeris ka varem eksperimente korraldanud, siis mõtlesin internetis levivaid väiteid ise kontrollida.

Katsetamise käigus kasutasin tavalist kaheliitrist suhkruga Coca-Colat originaaltootjalt. Nälkjate väidet ma katsega kontrollida kahjuks ei saanud, kuna aastaaeg pole vastav. Ka juukseid ei ole ma hiljuti värvinud. Seega Coca-Cola värvi tuhmistavad omadused jäävad kellegi teise katsetada. Uue väitena lisasin kraanikausi ja vanni puhastamise, sest ka seda on netis soovitatud.

1. VÄIDE: Coca-Cola aitab tumedaks kõrbenud kastruleid puhastada.

Katsealuseks potiks sai valitud roostevabast terasest paksu põhjaga pott. Valasin suurema kausi sisse umbes 3cm jagu jooki ja asetasin poti sinna sisse. Erinevalt internetis levivatest müütidest lasin mina potil lihtsalt liguneda – ma ei kuumutanud kihisevat jooki.

Peab tunnistama, et pärast kolmetunnist leotamist sain aastatevanusest kõrbenud kihist poti põhjal ootamatult kergesti lahti. See lahtisaamine ei tähendanud loomulikult seda, et loputasin veega ja läinud ta oligi. Pidin potipõhja nuustikuga ikkagi hõõruma, aga tulemus oli tavapärasest oluliselt tõhusam. Alles jäid vaid hallikad-pruunikad laigud, mille tekkimist ennustas juba potiga kaasas olnud juhend.

Ma ei ole potipõhjade jaoks kunagi kanget keemiat kasutanud, seega ma ei oska võrrelda, kui tõhus on Coca-Cola võrreldes teiste kemikaalidega. Võib-olla on poodides müügil ka ülitõhusaid kodukemikaale, mis eemaldavad mustuse küürimata, aga igal juhul kergendas leotamine Coca-Colas puhastamise protsessi.

2.VÄIDE: Coca-Colas leotamine muudab tuhmunud mündid taas säravamaks.

Valisin katse tarvis kodusest mündikassast välja nii vasesulamist valmistatud mündid kui ka terase ja nikli sulamist valmistatud heledad mündid. Valikusse jäid lihtsalt mustad, tumedate laikudega, tuhmid ja roheliste plekkidega mündid.  Leotasin münte kolm tundi ja loputasin nad seejärel vee all puhtaks. Kuivatasin mündid käterätikuga, aga ei hõõrunud neid eraldi.

Tulemused olid oodatust erinevad. Coca-Cola võttis lahti müntidele kogunenud tumeda mustuse, aga tumedate plekkide vastu ei aidanud. Tuhmid mündid hakkasid veidi enam särama, aga nad ei läinud heledamaks. Heledatele müntidele mõjus Coca-Cola märkimisväärselt tõhusamalt ja tegi nad säravaks. Seega kahtlustan, et mündipuhastaja kuulsus on saanud alguse riikidest, kus kasutatakse heledaid münte.

3.VÄIDE: Veekeedukannus mõjub Coca-Cola samamoodi katlakivieemaldajana nagu ka kange äädikalahus.

Panin Coca-Colat veidike veekeedukannu ja lasin keema. Seejärel ootasin tunnikese ja loputasin kannu.

Pean tunnistama, et äädikas on tõhusam. Kuigi jah, mingil määral Coca-Cola kindlasti mõjub. Jook mõjus pigem katlakivile, mis oli veekeetja seintel. Veespiraal jäi suhteliselt samasuguseks.

4. VÄIDE: Coca-Cola aitab puhastada vetsupotti.

Valasin liitri Coca-Colat vetsupotti ja lasin sellel üle öö seista. Hommikul lasin vett peale ja puhastasin nuustiku ning harjaga.

WC oli teine koht, kus Coca-Colast minu meelest märkimisväärselt abi oli. Abi ei tähendanud seda, et nupulevajutusega kogu katlakivi läinud oleks olnud, aga seda oli oluliselt lihtsam eemaldada. Üsna kerge hõõrumise peale tulid lahti suured katlakivilaastud. Samuti võttis kihisev jook lahti kergema mustuse WC-poti seintelt ja jättis pinna särama.

Kui võrrelda tulemust muude vahendite kasutamisega, siis sidrun jätab poti säravamaks. Tavapuhastusvahendite sarjadel on valikus ka tooteid, mis eemaldavad katlakivi nühkimiseta (kuigi jah, keskkonna- ja tervisesõbralikud need tooted ei ole). Äädikas annab samasuguse tulemuse nagu Coca-Cola.

5. VÄIDE: Coca-Cola muudab hõbedased ehted taas säravateks.

Katsetasin Coca-Colat oma hõbesõrmuse puhastamiseks. Selleks leotasin sõrmust 2 tundi kihiseva joogi sees. Pärast loputasin sõrmus tavalise veega.

Tulemus oli väga hea. Sõrmus säras hiljem oluliselt rohkem, kuigi fotosilmaga seda erinevust eriti tabada ei õnnestunud.

6. VÄIDE: Coca-Cola aitab roostest vabaneda.

Panin Coca-Cola sisse ka ühe roostes naela, veidi roostes mutrvõtme ja valasin kihisevat jooki massaaživanni veidi roostes ja puhastamist vajavale detailile. Ootasin 3 tundi.

Tulemust oli keeruline hinnata. Coca-Cola võttis lahti mustuse ja lahtise rooste, aga roosteplekkidele endale toode ei mõjunud.

7. VÄIDE: Coca-Colast on abi ka kraanikausi ja vanni puhastamisel. Eriti aitab ta katlakivi vastu.

Valasin Coca-Colat kraanikaussi ja vanni katlakiviga kaetud õnarusse. Lasin vedelikul terve öö mõjuda. Hommikul loputasin.

Tulemus oli sarnane WC poti katsele. Katlakivi ei eemaldunud loputamise, vaid suhteliselt kerge hõõrumise abil. Kraanikauss saab sidruniga puhastades igal juhul puhtam ja säravam.

KOKKUVÕTE: Coca-Colat ei ole mõtet koju puhastusvahendiks osta, sest tema puhastusomadused pole sedavõrd tõhusad ning joogi tootmise viisid ja koostisained on kõike muud kui ökoloogilised. Kui aga tumedat kihisevat peol üle jääb, siis paar sõrmust või kastruli võite küll puhtamaks saada.

Kogu see Coca-Cola teema sai üles võetud selleks, et inimesed ei viskaks peojääke minema, kui neile on võimalik veel otstarvet leida.

Fotovaliku eksperimendist leiate Bioneeri galeriist:
www.bioneer.ee