Kui mullu langes kõikide uute autode müük kokku 8,6%, siis elektriautosid soetati samal ajal 42% võrra rohkem. Mis paneb Eesti inimesi elektriautosid ostma? Küsitlusest selgus, et elektriautode kasutamise kõige olulisemateks positiivseteks aspektideks peetakse looduse säästmist ja vähest müra. 

 

Kokku arvas 44% Eesti inimestest, et elektrisõiduki olulisemaks positiivseks küljeks on see, et sõidukid ei saasta õhku ja säästavad loodust. Täpselt sama paljud (44%) pidas tähtsaimaks heaks küljeks aga vähese müra tekitamist. 

Riigi pakutud elektriauto ostmise toetust hindas oluliseks aspektiks 18% vastanutest. „Siin tundub, et inimestes on tekkinud oluline nihe motivatsioonis, miks peaks elektriauto endale üldse soetama. Korraldasime sarnase uuringu ka 2021. aastal ja siis märkisid lausa pooled (51%), et riigi rahaline toetus on kõige olulisemaks hüveks,“ lausus Citadele liisingu juht Rainer Moppel. 

„Elektriautod on muutumas tavalisemaks, ei maksa tavaautoga võrreldes enam nii palju rohkem ning ehk mõeldaksegi rohkem keskkonna säästmise peale,“ arutles Moppel. „Kuigi riigi toetus enam nii oluline pole, siis on siiski kaalukaks elektriauto ostmise motivaatoriks üleüldine kulu sõiduki ülalpidamiseks. Veerand ehk 25% märkis, et neile on oluline just see, et särtsuauto laadimine maksab vähem kui kütus.“

Üleüldiselt märgiti tähtsate külgedena ära erinevaid viise, kuidas masin raha säästab – on pikaajalises plaanis soodsam (16%), vajab vähem remonti (11%), väiksem intressimäär laenuga ostmisel (10%). 

Lisaks sellele, et ka Citadele pank pakub elektriautodele liisingutingimusi märksa soodsamalt kavandab riik ka sellel aastal pakkuda toetust elektri- ja vesinikuautode ostjatele. Keskkonnaministeeriumi eelnõu järgi maksaks riik nullheitega sõiduki ostjale kinni kuni 5000 eurot auto hinnast, lisaks saab ka kuni 1200 eurot toetust elektrilise kastiratta ostmiseks.

Kokku 16% inimestest arvas aga, et elektriautodel puuduvad positiivsed aspektid täielikult. Möödunudaastase uuringu järgi plaanib lähima kümne aasta jooksul elektriauto ostmist 36% Eesti inimestest.