Keskkonnainvesteeringute Keskus kutsub kõiki Eesti koole korraldama 10.-16. novembrini oma koolis energia- või keskkonnasäästuga seotud üritusi. Koolikonkursi peavõiduks on 3 päevane fotoretk Eesti looduses.

Üleskutse eesmärk on innustada väikesi algatusi ning panna lapsi energiasäästu teemadele mõtlema ning lahendusi pakkuma.

Üritus toimub energiasäästunädala raames juba neljandat korda ning ka seekord oodatakse osalema kõiki alg-, põhi- ja keskkoole.

Palju häid keskkonnamõtteid

„Noored on varasematel aastatel tulnud silmapaistvate avastuste peale. Näiteks tegid eelmisel aastal Võsu kooli õpilased vanadest ajakirjadest ja kogutud riietest toolid. Lihtne ja samas väga ressursitõhus lähenemine. Hea, kui saame innustada koolinoori korra aastas selliseid lahendusi välja mõtlema ja keskkonnaalaseid tegevusi oma koolis eestvedama,“  ütles KIKi juhatuse liige Lauri Tammiste.

Eelmisel aastal tegid peaauhinna väärilist teavitustööd Konguta lapsed, kes andis välja ajalehe „Säästukas”, korraldasid teadlaste öö ja tegid jäätmetest kunsti.

Antsla õpilased kaasasid aga terve kooli säästma toitu, koguma taarat, vanu patareisid ja tehnikat. 

Võsu Keskkoolis korraldati plakatite konkurss, kuidas säästa energiat ja loodust, koguti ajakirju ja vanu riideid. 

Eelmisel aastal võitnud koolide töödega saab tutvuda KIKi kodulehel ja Facebookis.

„Lastel on huvi ja tahet võrrelda enda ning teiste koolide ettevõtmisi ja saada seeläbi lisateadmisi,“ peab eelmisel aastal võitnud Konguta kooli direktor Liina Tamm osalemist lastele põnevaks kogemuseks. „Energiasäästunädal meie koolis juhtis tähelepanu säästmise teemadele üleüldiselt.  Lisaks soodustas see õpilastes ettevõtlikkust ning koostöö tegemise oskust. Sai selgeks, et säästmine arendab nutikust ja kasvatab keskkonnateadlikke kodanikke! Loomulikult osaleme me ka sellel aastal,“ rõõmustas ta konkursi algamise üle.

Iga kool leiab särasilmsed eestvedajad

Konkursil osalemiseks tuleb moodustada kuni 4-liikmeline kooli esindav aktiivgrupp ning registreerida kool KIKi lehelt leitava vormi kaudu.

Aktiivgrupi ülesandeks on korraldada Energiasäästunädala ajal oma koolis erinevaid üritusi ning teha sellest lühike kokkuvõtlik video.

Video peaks lisaks tehtud tegevustele näitama, mis tänu Energiasäästunädale peaks koolis muutuma. Aktiivgrupp võib algatuste läbiviimisel kasutada nii õpetajate kui koolitöötajate abi.

17. novembril selguvad parimad

Koolinoorte tegevuste kokkuvõtteid hindab 3-liikmeline žürii. Koolikonkursi peavõiduks on 3 päevane fotoretk Eesti looduses. Lisaks on teisi toredaid auhindu.

Parimaid aktiivgruppe tunnustatakse 17. novembril Tallinnas toimuval energiasäästunädala pidulikul lõpuüritusel Energia Avastuskeskuses.

Lõpuüritusel on koolidel on võimalus enda korraldatud Energiasäästunädala üritusi esitleda ning seal selguvad ka võitjad.

Häid näiteid 2013. aasta konkursilt

Konguta koolis oli iga konkursipäev täis erinevaid nutikaid tegevusi energiasäästuteemal. Kaasatud olid kõik - kooliõpilastest kuni vallaelanikeni välja, sest kooli tegemised said kajastuse ka Valla ajalehes. Koostati ühiselt keskkonnahoidu ja säästmist käsitlev ajaleht, mida sai lugeda virtuaalselt. „Säästukas“ kajastas nippe ja kavalaid võtteid, kuidas energiat säästa, kuidas paberit kokku hoida. Toimus teadlaste öö, kus osalesid ka lapsevanemad, kelle säästmisteadmisi testiti Kuldvillaku võistluse raames. Nädala jooksul tulid ühel päeval kõik õpilased kooli rohelises,  tehti jäätmetest kunsti ja külastati teadmiste täiendamiseks Ahhaa keskust. Kõikide  tegevustega on võimalik tutvuda kooli blogis.

Antsla Gümnaasiumi 8nda klassi aktiivgrupp kaasas terve kooli säästma toitu, koguma taarat, vanu patareisid ja tehnikat. Kõik kogutud kraam loeti üles, seal hulgas ka toidujäätmed, mida tekkis säästunädala jooksul 26 liitrit. Lisaks kutsuti üles säästma ressursse nagu kriit, paludes mitte tahvlit ilmaasjata sodida. Lapsed tutvusid küttesüsteemi automaatikaga ja veekraanide optiliste andurite olulisusega vee säästmisele. Kirjutati luuletus „Säästa ja vabane“. Nädala jooksul toimunud sündmusest saab ülevaate blogis.

Võsu Keskkoolis korraldati plakatite konkurss, kus õpilased ja õpetajad pidid tegema plakati, millel olid nende ideed, kuidas nad saaksid säästa energiat ja loodust. Lisaks koguti ajakirju, ajalehti ja vanu riideid, millest tehti kooli koridoridesse toolid. Kooli pandi üles taara kogumiskastid ning selle täitumisel viiakse pudelid kokkuostu. Koguti jäätisepulki, vanu CD-plaate ja WC-paberi rulle, millest tehakse kooli jõulukaunistusi.

Haabersti Vene Gümnaasium pani kooli veebilehele ankeedi "Energia säästmine", mida täitsid õpilased, õpetajad ja kooli juhtkond. 11. klassi õpilane Angelina viis kooliraadios läbi saated teemal "Kuidas säästa energiat?“. Toimus plakatite konkurss, kus laekunud töödest vormistati stend ning 3 parimat said autasustatud kooli juhtkonna poolt. Konkursiperioodil viidi läbi 12 üritust, millest sai 630 õpilasega koolist osa alates 1. klassist kuni 12. klassini.

Varstu Keskkoolis käivitati projekti "Käi jala", kus koolipere pidi võimaluse korral terve nädala vältel kooli tulema jalgsi või kasutades jalgratast ning ühistransporti. Kahe nädala jooksul oli palutud õpetajatel tundide teemad siduda säästlikkusega. Kunstiõpetaja tegi oma ainetundides vanapaberist lillekesi, kodunduse õpetaja palus õpilastel koostada säästumenüü, loodusteadusteõpetaja lasi õpilastel kasutades oma fantaasiat leiutada karpidest, korkidest, topsidest ning erinevatest pudelitest tarbeesemeid ning mänguasju. Eesti keele tunnis oli tööülesandeks mõtiskleda erinevate säästlikkuse vormide üle ning hiljem ka eelmainitud teemalisi ristsõnu valmistada. 10. klassi õpilased said kätt proovida ka filmi meisterdamisel, mis käsitles energia säästmise võimalusi. Usinamad põhikooliõpilased suutsid õppetunni jooksul ka luuletusi välja mõelda. 1-4. klassi õpilastega vaadati filmi "Aita pakend ringlema". Peale filmi vaatamist arutleti ning toodi välja tähtsaimad põhimõtted, mida ka tulevikus järgida. Kõik kooliõpilased valmistasid plakateid, mille eesmärgiks oli teadvustada õpilasi ja ka õpetajaid ruumist väljumise korral kustutada valgusallikad ning pidada meeles veesäästmise tähtsust.

Tartu Hiie Koolis kuulutati välja taaskasutatavatest materjalidest esemete konkurss - "Vanast uus"! ja plakatikonkurss „Energiasäästunädala plakatikonkurss“. Kaasatud oli kogu kool ja töid esitati pea igast klassist: Noorema ja keskastme õpilased meisterdasid taaskasutatud materjalis kuumaaluseid, ehteid ja pliiatsitopse, vanemad õpilased tegid erinevaid põnevaid plakateid.